2018'de dünyada en çok depremler can aldı

  • 0
    paylaşım
  • 23

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz, 19 Aralık 2018, 14:58

İnterAz'ın TRT'den aktardığı habere göre, bu yıl en fazla can kaybına neden olan afetler arasında depremler ilk sırada yer alırken, muson yağmurlarının yol açtığı sel ve heyelanlar ikinci sırada yer aldı.

 

Kuvvetli fırtınalar, orman yangınları ve yanardağlar da yüzlerce kişinin ölümüne yol açan afetler oldu.

 

Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve Polonya’da ocak ayında etkili olan Friederike Fırtınası, en az 12 kişinin ölümüne neden oldu.

 

Yılın ikinci ve üçüncü ayında etkili olan depremlerde çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

 

Pasifik Okyanusu'nun güneyindeki Papua Yeni Gine'de 6 Mart’ta kaydedilen 6,7 büyüklüğündeki depremde en az 55 kişi hayatını kaybetti. Ülkede şubat sonu ve mart başında meydana gelen depremlerde 125 kişi yaşamını yitirirken binlerce kişi evlerini kaybetti.

 

Kenya’da nisan ayında ülke genelinde etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda en az 100 kişi öldü, 260 bin kişi evsiz kaldı.

 

Hindistan’ın özellikle Racastan ve Uttar Pradeş eyaletlerinde mayıs ayının ilk günlerinde etkili olan kum fırtınasında 125’den fazla kişi hayatını kaybetti.

 

ABD'nin Hawaii eyaletindeki Kilauea Yanardağı'nın 4 Mayıs’ta faaliyete geçerek, lav ve duman püskürtmesinin ardından bölgeden binlerce kişi tahliye edilirken ada 6,9 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Hawaii’de 5 Haziran'a kadar 9 bin 900 deprem meydana geldiği bildirilirken, Kilauea Yanardağı'ndan püsküren lavlar 600'den fazla evi yok etti.

 

Guatemala'da 3 Haziran’da Fuego Yanardağı patladı. Yanardağda meydana gelen patlamalarda 194 kişi öldü, 234 kişi kayboldu. Afetten toplam 1,7 milyon kişi etkilendi. Patlamalar ve püsküren lavlar El Rodeo köyünü yok etti.