Türkiye’de kar yağınca akla gelebilecek ilk yer: Uludağ Kayak Merkezi

  • 0
    paylaşım
  • 39

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz, 14 Ocak 2019, 12:42

Kar mevsimi geldi. İnsanlar tatili ve dinlenmeyi sadece yaz aylarında hak etmiyor. Kış da tatil ve eğlence için muhteşem bir mevsimdir. Hele de Türkiye gibi zengin doğa ve iklime sahip bir coğrafyada kış aylarında eğlenmeye ve tatile zaman ayırmamak için bir bahaneniz olmamalıdır.

 

Türkiye’de kayak merkezi denilince akla ilk gelen yerler arasında da Bursa Uludağ Kayak merkezi de var. Uludağ Kayak Merkezi, Bursa sınırları içerisinde bulunan Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezidir. Yüksekliği 2543 m’dir. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağıdır. Uludağ’ın uzunluğu 40 km’yi bulmaktadır. Genişliği ise 15-20 km arasında değişkenlik göstermektedir. Bu dağ, heybetli ve toplu bir görünüme sahip olmakla birlikte Bursa’ya bakan yamaçlar diğer taraflara göre daha kademelidir. Orhaneli’ne bakan taraflar ise daha düzdür.

 

Kayak yapmak için en uygun olan dönem kasım ayında başlamaktadır. Şubat ayının sonuna kadar bu dönem devam etmektedir. Özellikle Aralık ve Ocak aylarında Uludağ çok sayıda misafir ağırlamaktadır. Uludağ kış sezonunun gözdesi olarak bilinir ancak yaz aylarında da trekking, kampçılık gibi imkanları sayesinde yine birçok sporcu ve ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

 

Bu kayak merkezinde birkaç kayak pisti bulunmaktadır. Ergün kayak pistinin uzunluğu 800 m’dir. Kuşaklı kayak pisti ise 2750 m uzunluğundadır. Kuşaklıkaya kayak pistinde Kuşaklıkaya Grand telesiyeji bulunmaktadır. Belvü kayak pistinin uzunluğu ise 800 m’dir. Fahri kayak pistinde Fahri telesiyeji bulunmaktadır. Kervansaray Kayak pistinin uzunluğu 1100 m’dir.