Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul seçimi öncesi Kabinesi’ni Beştepe’de toplayacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin öncesinde yarın Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni Beştepe’de toplayacak. Toplantıda ağırlıklı olarak ABD’den gelen S-400 mektubu, F-35 gerilimi, ekonomideki gelişmeler, terörle mücadele operasyonları ve İstanbul seçimlerinin ayrıntıları ele alınacak.

İstanbul, Tülin İçme, İnteraz - 12 Haziran 2019, 09:01

İnterAz’ın hurriyet’ten aktardığı habere göre Toplantının ana gündem maddesini ABD ile gerilime yol açan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı oluşturacak. Kabinede ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği S-400 ve F-35 mektubunun ardından Türkiye’nin tavrı ve atacağı adımlar ele alınacak. Rusya’nın teslimatta gecikme olmayacağı yönünde açıklama yaptığı S-400’ler konusunda kabineye sunum yapılması bekleniyor. Kabinede Erdoğan’ın Tacikistan, Japonya ve Çin’i kapsayan yurtdışı temaslarında bir araya geleceği ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile görüşmeleri konusunda da değerlendirme yapılacak.

 

Pençe Harekâtı ve Suriye

 

Bu kapsamda Kuzey Irak’taki terör yuvalarına karşı başlatılan Pençe Harekâtı, Suriye’deki gelişmeler, başta PKK, FETÖ ve DEAŞ olmak üzere terör örgütleriyle mücadele başlıkları da kabinenin bir diğer önemli gündem başlığı olacak. Washington’da ABD Adalet Bakanı William Barr ile FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ve örgüt mensuplarının Türkiye’ye iadesi olmak üzere iki ülke arasındaki adli işbirliği konularını değerlendiren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de iki günlük temasları hakkında kabineye brifing vermesi öngörülüyor.

 

Seçim güvenliğiyle ilgili tedbirler

 

Toplantıda 23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçimleri için alınacak güvenlik önlemleri de değerlendirilecek. Seçimlerin huzur ve güven ortamında geçirilmesi konusunda yapılan çalışmalar hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kabineyi bilgilendirmesi planlanıyor. Erdoğan’ın toplantıda İstanbul’daki seçim güvenliğiyle ilgili tüm tedbirlerin alınması için çalışma talimatı vermesi bekleniyor. Ekonomide yaşanan son gelişmelerin detaylarıyla ele alınacağı kabine toplantısında enflasyon ve faizdeki gelişmeler, yapısal reformlar, son açıklanan finans paketi ve döviz kurundaki seyir ele alınacak. Bu çerçevede toplantıda ekonomik istikrar ve güven ortamını teminat altına alacak adımların sürdürülmesi kararlılığı vurgulanacak.