Kurtarma gemisine Aylan Kurdi’nin adı verildi

Akdeniz’de sığınmacıları kurtarma görevini sürdüren "Professor Albrecht Penck" isimli gemiye, 2015 yılının eylül ayında Bodrum açıklarında boğularak ölen Aylan Kurdi’nin adı verildi

İstanbul, Tülin İçme, İnteraz - 11 Şubat 2019, 16:24

İnterAz’ın Sputnik’ten aktardığı habere göre, Alman yardım kuruluşu Sea-Eye, Akdeniz'de kurtarma faaliyetlerini sürdüren Professor Albrecht Penck gemisinin ismini Aylan Kurdi olarak değiştirdi.

İspanya'nın Palma de Mallorca limanında yapılan isim verme töreninde bulunan Aylan Kurdi'nin babası Abdullah Kurdi basın mensuplarına konuştu.

Konunun ne olduğunu ve ne olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz

Regensburg merkezli yardım kuruluşunun sözcüsü Gorden Isler de "Aylan Kurdi ismiyle asıl dikkate alınması gereken konunun ne olduğunu ve ne olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Söz konusu olan Akdeniz'de her gün boğularak hayatını kaybeden insanlar ve onların ilelebet süren acılarıdır" dedi.

Aylan Kurdi kimdir?

2015 yılının eylül ayında kaçak yollardan Avrupa'ya gitmek isteyen Suriyeli bir ailenin çocuğu olan üç yaşındaki Aylan Kurdi, Bodrum açıklarında boğulmuş ve cesedi kıyıya vurmuştu. Aylan Kurdi'nin sahildeki cansız bedenini gösteren fotoğraf dünya genelinde büyük yankı uyandırmış ve sığınmacı sorununu çarpıcı bir biçimde uluslararası toplumun gündemine taşımıştı.

Sea-Eye kendi verilerine göre 2016 yılında Akdeniz'de düzenlediği yaklaşık 60 kurtarma operasyonunda 14 binden fazla sığınmacıyı boğulmaktan kurtardı.