Hocalı Soykırımı'nın, 27. yıldönümü İstanbul'da anıldı

İstanbul Umut Işığı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nde, Azerbaycan tarihinin kanlı sayfaları arasında yer alan Hocalı Soykırımı'nın 27. yıldönümü, hüzün ve kederle anıldı

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 25 Şubat 2019, 14:43

İnterAz'ın özel muhabirinin aktardığı habere göre, derneğin toplantı salonunda, yoğun katılımla düzenlenen program, derneğin yönetim kurulu üyelerinden Abbas Öztürk'ün sunumuyla başladı.

 

Programda tarihçi adayı İsmayil Rahimli ve İSTAD (İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği) başkanı Sefer Karakoyunlu konuşma yaptı. Hocalı Soykırımı'yla ilgili kısa bilgi vererek programa giriş yapan Abbas Öztürk, konuşmak üzere kürsüye İsmayil Rahimli'yi davet etti. Olayın tarihsel boyutuna ve Türk-İslam dünyasındaki yerine değinen Rahimli, öncelikle Karabağ topraklarının hem Türk, hem de İslam dünyası için ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Rahimli, Hümanist bir dünyanın gözü önünde Ermenilerin yaptığı bu acı soykırıma dünya kamuoyundaki yetersiz önemini kınayıcı bir şekilde eleştirdi ve dünyanın vicdan sahibi insanlarını bu ve buna benzer insanlık dışı olaylara karşı sessiz kalmamaya davet etti. Ardından, Azerbaycan toplumunun boynunda, Hocalı şehitlerinin hakkı olduğundan bahseden Rahimli, "bu hak sadece şehitlerin hedeflerini ve hayallerini gerçekleştirmekle ödenebilir" dedi.

 

Rahimli, son olarak Hocalı'da gerçekleşen bu olayın soykırım mı yoksa katliam mı olduğuyla ilgili popüler tartışmayı ele alarak, hem hukuksal, hem de mantıksal olarak olaya soykırım denilmesi gerektiğini bildirdi.

 

Program Sefer Karakoyunlu'nun konuşması ile devam etti. Karakoyunlu, bu soykırımın savaş bilançosunu güncel istatistiklerle ele aldı ve Ermenilerin olay sırasında vahşice gerçekleşirdiği işkence ve katliamlardan söz etti. Karakoyunlu'nun bu karanlık gecenin acılarına tanik olan insanlardan naklen anlattığı bazı insanlık dışı olaylar, dinleyicileri hüzüne boğdu. Konuşmasının sonunda Azerbaycan halkının ümit verici bir geleceğin beklediğine değinen Karakoyunlu, Azerbaycan'ın hem askeri gücünün çok iyi derecede olduğunu ve yakın bir zamanda şehitlerin kanlarının yerde kalmayacağını, Karabağ'ın Ermeni işgalinden kurtulacağını ifade etti.

 

2016 yılında gerçekleşen ve "Aprel Döyüşleri" (Nisan Çatışmaları) olarak bilinen olayların da, Azerbaycan'ın askeri gücünün geliştiğini ve Ermenistan'ın karşı çıkmakta zorlandığı bir askeri toknolojiye sahip olduğunu kanıtladığını belirtti. Yaklaşık 1.5 saat süren program soru cevap faslıyla bitti.