Fatih'de Kudüs Günü yürüyüşü ve basın açıklaması yapıldı

Fatih Camii'nde buluşup Saraçhane'ye doğru yürüyüşle başlayan program Saraçhane'deki etkinlikle sona erdi

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 31 Mayıs 2019, 17:48

İnterAz'ın aktardığı habere göre, program, İslami dernekler ve STK'ların oluşturdurduğu Kudüs Günü Platformu tarafından düzenlendi. 

 

Cuma namazının ardından Fatih Camii'nde toplanan kalabalık, sloganlar eşliğinde Fatih İtfaiye Merkezinin önünde bulunan tarihi Saraçhane parkına doğru yürüdü. 

 

Parkta platform tarafından kurulan sahnede, davet edilen misafirler bu günün anlam ve önemine vurgu yapan konuşma yaptılar.

 

Etkinlikte, 1992 yılında İsrail tarafından düzenlenen suikast sonucu şehit olan Abbas Musavi'nin kızı Betül Musavi da konuşma yaptı. 

 

Betül Musavi, Kudüs Günü'nün İmam Humeyni tarafından ilan etmesine değindi.  Bu günlerin kadir gecesine de denk gelmesinin ayrı bir önem arz ettiğinin, bu yüzden bu konuya ayrı bir hassasiyet ve özenin gerektiğini söyledi. 

 

Betül Musavi, "Bu mücadele yüzlerce ve binlerce şehidin verilmesiyle bu yerlere geldi ve özgürlük elde edilene kadar devam edecek" dedi.

 

Basın açıklamasını Kudüs Günü Platform'u adından yapan Recep Yiğit, Kudüs'ün İslam ümmeti ve insanlığın ortak değeri olduğun belirtti. 

 

Yüz yılın anlaşmasına da değinen Recep Yiğit, bu anlaşmanın yapılmasıyla ve Trump'ın başkan seçilmesiyle beraber direnişin ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini söyledi.

 

Yiğit, son olarak tüm İslam ümmetine Siyonist rejime karşı vahdet yapma çağrısında bulundu. 

 

Etkinlik dua ve marşlar eşliğinde sona erdi.