Milli Savunma Bakanı Akar'dan Pentagon'dan gelen mektuba 6 gün sonra yanıt

ABD Savunma Bakanı Vekili Shanahan'ın 6 Haziran'da yolladığı mektup yaptırım tehdidi içeriyordu

İstanbul, Tülin İçme, İnteraz - 12 Haziran 2019, 12:18

İnterAz’ın independentturkish’ten aktardığı habere göre, Akar, 7’nci Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Savuna Bakanları Üçlü Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Gebele kentinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin soru üzerine şu yanıtı verdi:

 

Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili’nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili  kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de, üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan Vekili ile bir araya geleceğiz.”

 

Akar, temasların devam ettiğini vurguladı, yarın ABD Savunma Bakan Vekili ile bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini söyledi:

 

Yapacağımız temaslarda da ister mektup ister karşılıklı görüşme olsun bütün konular masada ve bilinen görüşlerimizi orada açık ve net bir şekilde ifade etmeye, ortaya koymaya, taleplerimizi belirtmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceğiz. Tabii burada stratejik ortaklıktan, müttefiklikten bahsediliyor.  Onun ruhuna uygun hareket edilmesi için beklentimizi de ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne kadar NATO konusunda, ABD ile olan taahhütlerimiz konusunda herhangi bir aksaklığa meydan vermeden sorumluluklarımızın tamamını eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. Bugüne kadar bu konularda hiçbir şikayet söz konusu değil. Dolayısıyla muhataplarımızın da benzer şekilde bizlere olan taahhütlerini, sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz.

 

Shanahan'ın mektubunun ardından Milli Savunma Bakanlığı ilk açıklamayı 8 Haziran'da yapmıştı.

 

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada mektubun içeriği izah edilmişti.

 

Mektup sert tonu nedeniyle kimi yorumcular tarafından ABD Başkanı Johnson'ın dönemin Başbakanı İnönü'ye yolladığı sert mektuba benzetilmişti.