Zencefil nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Tülin İçme

editor

28 Aralık 2018, 11:51

Doğanın bazen biz insanlar için sunduklarının olağanüstü faydalarının ne kadar farkında olabiliyoruz? İnterAz Haberin okuyucuları için araştırdığı o şifa kaynağı bitkilerden biri olan Zencefil, eski çağlardan beri pek çok sağlık sorunu için kullanılan şifalı bir bitki ve lezzet verici bir baharattır. Güney-Asya kökenli hoş kokulu bir bitki olan Zencefilin, Latince adı, Zingiber officinalis’tir. Günümüzde geleneksel doğu tıbbının yanında modern batı tıbbı tarafından da tavsiye edilen Zencefilin, içinde pek çok faydalı vitamin ve mineral ile birlikte uçucu şifalı yağlar da bulunur. Antioksidan özelliği bulunan bu şifalı bitki, iştah açıcıdır, başta soğuk algınlığı olmak üzere mide bulantısı, ishal ve mide ağrısı gibi sindirim sistemi sorunlarının yanı sıra iltihaplı hastalıkların tedavisinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılmaktadır.

Zencefil nedir?

Zencefil, mor ve pembe çiçekleri olan kokulu bir yeraltı köküne sahip tropik bir bitkidir. Başta şifalı bir bitki olarak sağlıkta olmak üzere, gıdalarda, içeceklerde, sabun yapımında ve kozmetikte yaygın şekilde kullanılan bu şifalı bitki, Çin, Hint, Yunan ve Arapça tarihi metinlerde, şifalı olarak anlatılmaktadır. Binlerce yıldır mide ağrısı, ishal ve mide bulantısı tedavisinde kullanılan zencefil, günümüzde cerrahi öncesi bulantıları için beslenme takviyesi olarak ve ayrıca hareket, kemoterapi veya gebelik kaynaklı mide bulantısı, romatoid artrit ve osteoarterit için de kullanılmaktadır.

Zencefilin faydaları

Zencefil, geleneksel ve alternatif tıpta pek çok şekilde kullanılmaktadır; sindirime yardımcı olmanın yanında mide bulantısını azaltmaktadır. Özellikle kış mevsiminde grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı çok etkili bir koruyucudur. Bu şifalı bitki, kurutulmuş, taze, toz haline getirilmiş olarak tüketilebilir.

Ayrıca yağı veya suyu da kullanılabildiği gibi, bazen işlenmiş gıdalarda ve kozmetikte de kullanılabilmektedir. Zencefilin benzersiz kokusu ve lezzeti, içerdiği gingerol yağlarından gelir, bu onun tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumlu ana biyoaktif bileşiğidir ve anti-inflamatuar (anti-iltihap) ve antioksidan etkilere sahiptir.

Zencefilin pek çok kullanım alanı vardır ama diğer bitkilerden farklı olarak gebelikle ilişkili bulantı ve kusmayı gidermek amacıyla (doktora danışmak kaydı ile) kullanılabilir. Yine, kanser kemoterapisine bağlı mide bulantısını kontrol etmeye yardımcı olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak aşırı kullanımı karın ağrısı, mide ekşimesi, ishal ve gaz gibi hafif yan etkilere neden olabilir.

Bazı uzmanlar safra akışını artırabileceğinden safra taşı hastalığı olan kişilerin zencefil kullanmadan önce doktordan izin alması gerektiğini belirtmektedir. İlaçlarla etkileşime girip girmediği henüz saptanamamıştır ancak düzenli ilaç kullanan kişilerin, kronik hastalığı olanların ve kan sulandıran ilaçlar kullananların doktora danışması önerilir.

Zencefilin iyi geldiği hastalıklar

Mide bulantısına iyi gelir mi?

Bu şifalı bitkinin mide bulantısı ve özellikle sabah bulantısına karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Örneğin, deniz tutması tedavisi olarak uzun bir kullanım öyküsü vardır ve reçeteli ilaç kadar etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar sunulmuştur. Ameliyat sonrasında ve kemoterapi alan kanser hastalarında mide bulantısı ve kusmayı gidermektedir.

Zencefil kas, eklem ve osteoartrit ağrısına iyi gelir mi?

Zencefilin, hareket ve spora bağlı kas ağrısına karşı etkili olduğu çeşitli araştırmalar ile gösterilmiştir. 11 gün boyunca günde 2 gram zencefil tüketiminin, dirsek egzersizi yapan kişilerde kas ağrısını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Anında etkiye sahip değildir, ancak gün içinde günlük kas ağrısı ilerlemesini azaltmada etkili olabilmektedir. Bu etkilerin, anti-inflamatuar özellikler vasıtasıyla sağlandığına inanılmaktadır.

Osteoartrit, yaygın bir problemdir, eklem ağrısı ve sertlik gibi sorunlara yol açan vücuttaki eklemlerin bozulmasına neden olur. Osteoartrit’i olan 247 kişi ile yapılan bir çalışmada, zencefil özütü alanlar daha az ağrıya ve daha az ağrı kesici ilaç almaya başlamışlardır. Diğer bir araştırmada zencefil, tarçın, mastik ve susam yağı birleşiminin osteoartrit hastalarında topikal olarak uygulandığında ağrı ve sertliği azaltabileceği bulunmuştur.

Zencefil bağırsak sıkıntısına (dispepsi) etkisi

Kronik bağırsak sıkıntısı (dispepsi), mide üst kısmında tekrarlayan ağrı ve rahatsızlık verici bir sorundur. Midenin geç boşaltılmasının hazımsızlığa önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir. İlginç bir şekilde, zencefilin, bu durumdaki insanlarda karnın boşaltılmasını hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Yemekten sonra, midenin boşalması için gereken süreyi 16 ila 12 dakikaya düşürmüştür. Yapılan bir çalışmada, yemekten önce 1,2 gram zencefil tozu, midenin boşaltılmasını %50 oranında hızlandırmıştır.

Zencefil-tozu adet ağrısına (menstrüel, regl, dismenore) iyi gelir mi?

Zencefil tozu menstrüel ağrıyı önemli olarak azaltmaktadır. Menstrüel ağrı (dismenore), bir kadının adet döngüsünde hissettiği ağrıya karşılık gelir. Geleneksel kullanımlarından biri menstrüel ağrı da dâhil olmak üzere ağrıyı hafifletmektir. Bir çalışmada, adet döneminin ilk 3 günü boyunca, 150 kadından günde 1 gram zencefil tozu almaları istenmiştir, sonuç olarak zencefil, ağrıları etkili bir şekilde azaltmıştır.

Zencefilin kötü kolesterole (LDL) etkisi var mı?

Yüksek LDL lipoprotein seviyeleri (kötü kolesterol) artmış kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Yenilen gıdalar LDL seviyeleri üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Yüksek kolesterollü 85 kişi ile yapılan bir çalışmada 45 gün süre ile 3 gram zencefil tozu alan kişilerin çoğunda kolestrol belirteçinde belirgin azalma saptanmıştır. Bu çalışmada toplam kolesterol ve kan trigliseritlerinde azalma olduğu gösterilmiştir.

Zencefil kanserden korur mu?

Zencefilin antioksidan özelliği ile kanseri önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Özütünün çeşitli kanser türleri üzerine etkileri pek çok araştırma ile incelenmiştir. Anti-kanser özellikleri, ham zencefilde büyük miktarda bulunan bir madde olan 6-gingerol’e bağlanmıştır. 30 kişiden oluşan bir çalışmada, günde 2 gram zencefil özütü kolondaki pro-inflamatuar sinyal moleküllerini önemli ölçüde azaltmıştır. Bununla birlikte, yüksek kolon kanseri riski olan bireylerde yapılan bir takip çalışması bu bulguları doğrulamamıştır.

Zencefil Alzheimer’ı önler mi?

Beyin fonksiyonunu artırabildiği bildirilen zencefil, Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olarak kullanılabilmektedir. Oksidatif stres ve kronik iltihaplanma yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Bunlar Alzheimer hastalığının ve yaşla ilişkili bilişsel gerilemenin nedenleri arasında sayılmaktadır. Hayvanlar ile yapılan birtakım çalışmalar, zencefil içerisinde yer alan antioksidan ve biyoaktif bileşiklerin beyinde meydana gelen inflamatuar yanıtları inhibe edebileceğini göstermektedir. Ayrıca zencefilin doğrudan beyin işlevini artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Zencefil nerelerde kullanılır

Çinliler ve Kızılderililer, 4,700 yılı aşkın süredir rahatsızlıkları tedavi etmek için zencefil tonikler kullanmışlar ve tıbbi özellikleri nedeniyle Roma İmparatorluğu’nda ticarette paha biçilmez bir mal olarak görülmüştür. Taze, kurutulmuş, turşu, korunmuş, kristalize, şekerlendirilmiş ve toz haline getirilmiş veya öğütülmüş çok sayıda formda kullanılır.

Tadı biraz biberli ve biraz tatlı, güçlü ve baharatlı bir aroma içerir. Baharat olarak en yaygın kullanılan yerler kurabiye, kek ve köri karışımlarıdır. Şekerli veya kristalize zencefil, şeker şurubu için de kullanılabilir.

Zencefil nasıl yapılır ve tüketilir

Sağlığınız için zencefil kullanmak için birçok şekil ve yol vardır, bunlar arasında en yaygın olanları şunlardır. Ham zencefil; çiğ dilimlenmiş zencefili (başparmağınızın büyüklüğünde) her sabah bir bardak sıcak suya rendelenerek içilebilir. Zencefil esansiyel yağı, zencefilin en etkili şeklidir, çünkü zencefilin en yüksek yağ seviyelerini içerir.

Sağlık için alınabilir veya ağrıyan bölgeye sürülerek ovuşturulabilir. Tipik olarak, iki veya üç damla uçucu yağ tavsiye edilen terapötik dozdur. Zencefil çayızencefil tozu yemeklerde kullanılabilinir. Ayrıca günde 1 gr önerilen doz ile bir kapsül olarak alınabilir.

Zencefil çayı nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir?

Zencefilin bu sıvı hali, mide bulantısını hafifletmek, mide ağılarını kesmek ve vücudu rahatlatmak için sıklıkla kullanılır. İltihaplara karşı günde iki ila üç defa bir fincan zencefil çayı kullanmak yeterlidir. Ayrıca, çiğ bal ve limon eklenmesi bu çayın tadını güzelleştirir. Zencefilçayı hem toz halinden hem de taze halinden yapılabilir.

Taze zencefilin öğütülerek çayının yapılması daha faydalıdır. Taze zencefilçayı için 20 gram taze zencefil yeterlidir, iyice yıkandıktan sonra kabuğu soyulur ve ince dilimler halinde kesilir yada rendelenebilir. Çayı demlemek için yeteri kadar su uygun bir cezveye alınarak kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınarak içine zencefil dilimleri eklenerek 10 dakika kadar bekletilir, tatlandırmak için bal ve limon eklenebilir.

Zencefilin çayını toz zencefilden yaparken az miktarda kullanmak gerekir yoksa tadı acı olabilir. Lezzetli olması için bir miktar siyah çay eklenebilir. Bir su bardağı kaynamış suyun içine yarım çay kaşığı toz zencefil eklenerek 5 dakika kadar bekletilir, istenirse lezzetini arttırmak için bal ve limon eklenebilir.

Ballı Zencefilin faydaları

Asırlardır tıbbi tedavi olarak kullanılan zencefil, bal ile karıştırıldığı zaman da pek çok hastalığa iyi gelmekte ayrıca vücuda direnç kazandırmaktadır. Zencefilin hazmettirici, gaz giderici, iltihap önleyici, bulantı ve kusmaya iyi gelen özellikleriyle birlikte, balın şifa ve vitamin kaynağının birleşmesi özellikle inatçı öksürüklere ve geçmeyen soğuk algınlıklarına karşı çok etkilidir.

Zencefil zayıflatır mı?

Pek çok soruna iyi gelen zencefilin bir faydası da zayıflamaya ve kilo vermeye olan olumlu katkısıdır. Bilinen etkilerinden olan kan şekerini düzenlemesi sayesinde zencefil, açlık hissini baskılayarak sağlıklı zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca zencefil, iştah kesmesi ile de diyet yapanların kullanabileceği bitkiler arasındadır.

Zencefilin besin değeri;

Zencefil uçucu yağlar ve diğer bileşikler içermektedir. 100 gram zencefilde 79 kalori içerir. Ayrıca içerisinde sodyum, potasyum, karbonhidrat, protein, vitamin A, B6, B12, C, D, demir, magnezyum, kalsiyum ve lif içermektedir.

Hamilelikte zencefil kullanımı

Hamilelik sırasında zencefil kullanmanın anne ve bebek üzerine herhangi bir olumsuz etkisinin olup olmadığına dair kanıt bulunmamış olsa da, zencefilin hamile kadınlar için her zaman güvenli olup olmadığı belirsizdir. Sabah bulantısı gibi gebelikle ilgili mide bulantısı söz konusu olduğunda oldukça etkili bir çözüm olabilir.

Toplam 1.278 gebe ile yapılan 12 bilimsel çalışmaya göre 1,1-1,5 gram zencefil bulantı belirtilerini önemli ölçüde azaltmıştır. Genel olarak hamilelikte güvenli kabul edilse de, kesinlikle doktora danışmadan kullanmayınız. Ayrıca, kullandığınız tamamlayıcı veya bitkisel ürünler ile ilgili mutlaka doktorunuza bilgi vermeli ve fikrini almalısınız.

Zencefilin yan etkileri ve zararları

Zencefil, baharat olarak kullanıldığında genellikle güvenlidir. Bazı insanlarda, zencefil karın rahatsızlığı, mide ekşimesi, diyare ve gaz gibi hafif yan etkilere neden olabilir. Bazı uzmanlar safra akışını artırabileceğinden safra taşı hastalığı olan kişilerin zencefil kullanırken dikkat etmesini önerir. Yüksek dozda zencefil, (günde 5 gramdan fazla) yan etkileri artırabilir veya ciltte döküntülere neden olabilir.

Zencefilin ilaçlarla etkileşip etkileşmediği tam bilmemektedir, ancak yapılan çalışmalar antikoagülanlar ila (kan sulandırıcı ilaçlar) etkileşime girebileceği endişesi doğurmuştur. Yine hamilelik sırasında zencefil kullanımı için yeterli bilimsel bilgi yoktur, bu nedenle kesinlikle doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Uzun süre Zencefil kullanmak riskli midir?

Zencefil kanama riskini artırabilir. Kanama bozukluğu sorununuz varsa kullanmanız güvenli olmayabilir. Her zaman aldığınız bitkisel ilaçlar hakkında daima doktorunuza bilgi vermeniz faydalı olacaktır. Zencefilin hipersensitiv reaksiyon sonucu dermatitise sebep olduğu, çok yüksek dozda alındığı zaman da sinir sistemi depresyonu ve kardiyak aritmiye sebep olduğu rapor edilmiştir. Bugüne kadar normal dozda kullanımında belirlenen ciddi bir vaka rapor edilmemiştir.