Her evde olması gereken hastalık önleyici çiçekler

İsmayıl Rahimli

redaktor

10 Mayıs 2019, 12:13

Çiçeklerin evimizi süslemesinden hepimiz hoşlanırız. Hem oksijen üretir hem de daha güzel bir görünüm oluştururlar. Ne yazık ki çiçeklerin sürekli güneş görmelerini ayarlamak, sulama rutinine dikkat etmek, toprağın eve saçılması nedeniyle çiçeklerden sıkılır ve onları unuturuz.

 

İnterAz'ın BilgiDoktoru'ndan aktardığı araştırmaya göre, sizlerle paylaşacağımız bitkiler fazla sulanmaya ihtiyaç duymadıkları gibi karanlık ortamlarda da yaşayabilirler. Ve en önemlisi bu bitkiler havadaki bakterileri üzerlerine çeker ve böylelikle hastalıkları önleyebilir.

 

1. Paşa Kılıcı

Paşa kılıcı; kaynanadili ya da tavşankulağı isimleriyle de bilinir. Sürekli bir uğraş gerektirmez ve de az miktarda güneşe ihtiyaç duyarlar. Sık sularsanız çürüyebilirler bu nedenle dikkat etmelisiniz! Eğer yapraklar mat ve cansız görünürse sulayın. Tersi durumunda bitkinin iyi durumda olduğundan emin olabilirsiniz.

 

2. Çin herdemyeşili

Evde yetiştirilecek bitkiler için bir liste yapacak olursanız çin herdemyeşili bu listede ilk beşe girer. Yılda iki defa kuru gübre kullanarak gübrelemeyi yapabilirsiniz. Yapraklar da matlaştıkça sulamanız bitkinin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

 

3. Madagaskar dragon ağacı

Bu ev bitkisinin yukarı yönlü dikenli yaprakları vardır. Direkt olarak güneş ışığından koruyun ve fazla sulamayın. Bitkiyi seveceğinizden şüphemiz yok.

 

4. Difenbahya

Bitkiyi direkt güneş ışığından korumalısınız. Perdenin arkasından alacağı ışık miktarı yeterli olacaktır. Bitkinin yapraklarının daha yeniyken güneş ışığı yaz ve bahar mevsimlerinde zararlı olabilir.

 

5. Kalp yapraklı asma devetabanı

Bitkinin ismi yapraklarının kalp şekli olmasından kaynaklanıyor. Loş ortamlarda kolaylıkla yaşayabilir ve ev içerisinde rahatça bakılabilecek bitkilerdendir.