Özgür Kudüs’e destek bilincinin simgesi: Dünya Kudüs Günü

İsmayıl Rahimli

redaktor

31 Mayıs 2019, 11:36

Takvim 1979 yılını gösterdiğinde dünya, XX. yüzyılın en büyük siyasi olaylarından birine tanık oluyor. Bu olay, İmam Humeyni önderliğinde, Batı ve Doğu beşeri sistemlerine karşı mücadele ederek İslamî nizamı savunan ve İslam Cumhuriyetinin kurulmasıyla sonuçlanan İran İslam İnkılabı’dır. Bu inkılabın misyon ve hedefleri arasında Filistin ve onun Siyonizm’e karşı vermiş olduğu mücadele de yer alıyor. 

 

İnterAz'ın aktardığı araştırmaya göre, İnkılab gerçekleştikten kısa bir süre sonra, İsrail elçilik binası, İmam Humeyni’nin kararıyla Filistin halkına hediye edildi. İslam devrimcileri tarafından duvarlara pankart asıldı. Pankartın üzerinde şöyle yazıyordu: ''Bu bina İran halkının Filistin halkına hediyesidir''. Devrimciler, gasıp Siyonist İsrail elçiliğinin tabelasını, ''Filistin Elçiliği'' olarak değiştirdi. İslam İnkılabı ilk günden beri gasıp Siyonist rejimi ile olan düşmanlığını ve mazlum Filistin halkının yanında olduğunu ilan etti.

 

İmam Humeyni’nin Filistin’in başkenti Kudüs hakkında vermiş olduğu tarihi karar, bu inkılabın Filistin davasına verdiği önemi gözler önüne sermektedir. Bu karar Dünya Kudüs Günü’nün ilan edilmesidir. 

   

İran İslam Devriminin zafere ulaşmasından birkaç ay sonra, Ağustos 1979 (13 Ramazan 1399) yılında İmam Humeyni tarafından Filistin halkına destek için Ramazan ayının son Cuma günü "Dünya Kudüs Günü" olarak ilan edilmiştir. 

 

Dünya Kudüs gününde Cuma namazından önce İran ve diğer İslam ülkelerinde Müslümanlar, Filistin’in işgal edilmesine ve halkına yapılan zulümlere karşı itiraz gösterileri düzenlemektedirler. Protesto gösterileri, son olarak Cuma namazı kılınan musalla ve camilerde bir araya gelinerek son bulmaktadır. Bazı ülkelerde emniyet güçlerinin Cuma günü gösteri düzenlenmesine izin vermemesinden dolayı, başka günlerde protesto gösterisi düzenlemektedirler veya yalnızca panellerin düzenlenmesine izin verildiğinden dolayı, itirazlarını bu gibi etkinliklerle dile getirmektedirler.

 

Ramazan ayının son günü, çeşitli İslam ülkelerinde farklı günlere denk geldiğinden, eğer İran’da Ramazan ayının son günü Cuma veya Cumartesi gününe denk gelirse, Kudüs gününün diğer İslam ülkeleri ile uyum içinde düzenlenmesi için genellikle bir hafta önce düzenlenmektedir. Kudüs günü, Müslümanların İslam düşmanları karşısındaki uyanış ve vahdetini simgelemektedir ve bu günde verilmek istenen mesaj, sadece Filistin ve Kudüs’le sınırlı değildir.

 

Kudüs gününde, 80 ülkenin üzerinde İslami ve gayri İslami ülkede protesto gösterileri düzenlenmektedir. Örnek olarak: Malezya, Hindistan, Singapur, Türkiye, Endonezya, Amerika, Kanada, Norveç, Azerbaycan, Sudan, İngiltere, Bahreyn, Bosna Hersek, Tunus, Pakistan, Avustralya, Almanya, Romanya, Kuveyt, İspanya, Güney Afrika, İsviçre, Venezüella, Arnavutluk, Yemen ve Yunanistan’a değinilebilir.

 

Batılı medya yayın organları, Kudüs gününde ya sessizliği seçmekte yahut binlerce veya on binlerce kişi sözcüklerini kullanarak proteste gösterilerine katılanların sayısını az göstermeye çalışmakta ve İran Cumhurbaşkanının Kudüs günü hakkındaki konuşmalarından bazı sözcükleri seçmekte yahut Siyonizm karşıtı bir bilgisayar oyununun dağıtıldığı haberini yaparak İsrail’i mazlum göstermeye çalışmaktadırlar.

  

İsrail, güney Lübnan’a yönelik yeni bir saldırı dalgasına başladıktan sonra İmam Humeyni, Ağustos 1979 (13 Ramazan 1399) yılında bir bildiri yayınlayarak, Ramazan ayının son Cuma gününü "Kudüs günü" olarak ilan etti:

 

"Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

 

Ben uzun yıllar boyunca gâsıp İsrail tehlikesini Müslümanlara hatırlatıp durdum; şimdi bugünlerde Filistinli bacı ve kardeşlerimize karşı vahşi saldırılarını artırmış durumda. Bilhassa güney Lübnan’da Filistinli savaşçıları ortadan kaldırabilmek için onların ev ve barınaklarını bombalamaktadır.

 

Ben dünya Müslümanlarından ve İslam devletlerinden bu gasıp ve destekleyicilerinin ellerini kesmek amacıyla birleşmelerini istiyorum. Keza bütün dünya Müslümanlarına; Filistin halkı için kader belirleyici olabilecek olan ve Kadir gecelerinden de sayılan mübarek Ramazan ayının son Cuma gününü “Kudüs Günü” olarak seçip, bu günü Müslüman Filistin halkının kanuni haklarını destekleme konusunda dünya Müslümanlarının milletler arası dayanışma günü olarak ilan ediyor ve bu günü belli program ve merasimlerle geçirmeye çağırıyorum. Allah Teâlâ’dan Müslümanları küfür ehline galip kılmasını dilerim."

 

Geçici devletin Dışişleri bakanı İbrahim Yezdi, takvimde bir günün Kudüs günü olarak ilan edilmesini kendisinin önerdiğini iddia etmektedir.

 

Kudüs Gününün Amaçları

 

Kudüs Gününün en önemli amaçları Ayetullah Hamaney’in sözlerinde şu şekilde sıralanabilir:

 

-Kudüs günü, mazlumların zorbalara karşı kenetlenme sembolüdür

 

-Dünya haritasından Filistin’in çıkarılma ve Filistin meselesinin unutturulma senaryolarına son vermek

 

-Filistin’in mazlum halkı arkalarında milletlerin olduğunu hissetmektedirler

 

-İslam ümmetinin damarlarına kanın pompalandığı gündür

 

-Müslüman halkların resmi makamlardan bağımsız olarak sözlerini dünyada dile getirdikleri gündür