46 yıllık sabrın adı... "Filistin Toprak Günü"

Merve Gök

Editör

31 Mart 2022, 09:22

İsrail'in Filistin topraklarını işgaline karşı 30 Mart 1976 tarihinde ilan edilen "Toprak günü" 46 yıldır, sabır, kararlılık ve direnişin sembolü haline geldi

 

İsrail, 1967’deki Altı Gün Savaşı’yla birlikte Batı Şeria ve Kudüs’ü işgal etmiş, kendi sınırları içinde yaşayan Filistinlilerin hayatlarını zorlaştırmak için de her türlü engeli çıkarmaya başlamıştı.

 

Ülkenin kuzeyinde Arap nüfusun yoğunlukta bulunduğu bölgelerde Filistinlilerin topraklarını zorla ellerinden alan İsrail, buralara Yahudi nüfus iskân ederek bölgeyi Yahudileştirme projesini hızlandırdı. 

 

İsrail yönetiminin Filistinlilere ait 21 bin dönüm araziyi gasp ederek zorla almasına isyan eden Filistinliler, 30 Mart 1976 günü kapsamlı bir protesto gösterisi düzenledi. Ne var ki İsrail güçleri gösterilere oldukça kanlı bir cevap verdi. 

 

Bu tarihte, 1948'de işgal edilmiş toprakların çeşitli bölgelerinde düzenlenen geniş çaplı gösteriler sırasında, İsrail polisi Filistinlilerin üzerine gelişigüzel ateş açtı. Saldırıda 6 Filistinli şehit edildi, çok sayıda Filistinli de yaralandı.

 

O tarihten bu yana her yıl 30 Mart tarihinde "Toprak Günü" etkinlikleri ve geniş çaplı protesto gösterileri düzenleniyor. 

 

İsrail Nekbe'den bu yana 1 milyon dönümden fazla Filistin toprağına el koydu

 

Filistinli kaynaklara göre İsrail, Nekbe'den sonra 1948 ile 1972 yılları arasında el-Celile ve el-Muselsil'de bir milyondan fazla dönüm Filistinlinin toprağına el koydu. 

 

Bugün Şeyh Cerrah, el-Han el-Ahmar, Arakib, Silvan ve diğer mahallelerinde yaşananlar hala Nekbe'nin devamı, yayılmacı ve sömürgeci projenin bir uzantısı ve etnik temizlik olarak yorumlanıyor.  

 

Bugün, bu olayların üzerinden tam 46 yıl geçmişken, Filistinliler özellikle "Kudüs'ün Kılıcı" savaşının ardından, işgal altındaki tüm Filistin topraklarında yeniden harekete geçti. 

 

1948 yılında işgal edilmiş topraklar içerisinde çeşitli eylemler düzenleyen Filistinliler İsrailli yerleşimcilere "Ya topraklarımızı geri verir ya da ölürsünüz" mesajı veriyor."

 

Filistinliler topraklarının yüzde 15'ini kullanabiliyor

 

Toprak Günü'nün geçmişi "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak bilinen 1948'de İsrail'in kurulması ve sonrasındaki olaylar zincirine kadar uzanıyor.

 

Filistin İstatistik Merkezinin Mart 2015'teki verilerine göre İsrail, 27 bin kilometrekarelik Filistin topraklarının yüzde 85'ine el koymuş durumda. Filistinliler kendi vatanlarının sadece yüzde 15'ini kullanabiliyor.

 

Milyonlar sürgünde yaşıyor

 

Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki mülteci kamplarının yanı sıra başta Suriye, Lübnan ve Ürdün olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde vatanlarından uzakta hayat süren milyonlarca Filistinli, hala yüzlerinin "çalınan cennet" olarak tanımladıkları Filistin'e dönük olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

 

Birleşmiş Milletler'in (BM) "Evlerine geri dönmeyi ve komşularıyla huzur içinde yaşamayı arzulayan mültecilerin, mümkün olan en yakın zamanda bu arzularını gerçekleştirmelerine izin verilmeli ve geri dönmemeye karar verenlerin arazileri için tazminat ödenmeli" şeklindeki 194 sayılı kararını ise İsrail uygulamayı reddediyor.

 

İsrail içerisinde yaşayan Filistinlilerin de istedikleri her bölgeye yerleşmeleri mümkün değil.

 

İsrail parlamentosundaki Filistinli milletvekili Ahmet Teybi'nin aktardığına göre şu anda İsrail toprakları içerisinde bulunan 920 köy ve kasabada Arapların yaşaması yasak.

 

Teybi, söz konusu 920 köy ve kasabaya yerleşmek isteyenlerin, buranın yöneticisi olan dernek tipi organizasyonlardan onay alması gerektiğini ve bu yapıların da Yahudi olmayanlara onay vermediğini kaydetti.