Ümit Öztürk'e 1 ay maç yok

Merkez Hakem Kurulu, Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi Ümit Öztürk'ün yönetimini hatalı buldu. Öztürk yaklaşık 1 ay dinlendirilecek

İstanbul, Cavid Babayev, İnteraz - 11 Şubat 2019, 16:29

İnterAz'ın ensonhaber'den aktardığı habere göre, VAR protokülüne aykırılık konusunda taviz vermeyen MHK'nin geçmiş haftalarda olduğu gibi aynı prosüdürü işleteceği ve Galatasaray-Trabzonspor karşılaşmasının hakemi Ümit Öztürk'e 1 ay maç vermeyeceği ifade edildi.

Ligin başlamasından bu yana özellikle VAR protokolüne aykırı davranış nedeniyle Halis Özkahya, Hüseyin Göçek, Serkan Çimen (yardımcı hakem), Halil Umut Meler, Yaşar Kemal Uğurlu ve Fırat Aydınus'u belli sürelerle dinlenmeye alan ve bu isimlere 2 ile 5 hafta arasında maç cezaları veren MHK'nin, cuma günü oynanan Kayserispor - Fenerbahçe ve pazar günü oynanan Galatasaray-Trabzonspor karşılaşmalarının hakemleri Alper Ulusoy ile Ümit Öztürk'e belli bir süre maç vermeyecek.

"1 aya yakın ceza verilecek"

Sporx'te yer alan habere göre, ligin ilk yarısında oynanan Kasımpaşa-Fenerbahçe maçında penaltı ihlali konusunda VAR görüntülerine bakmasına rağmen yanlış karar veren Yaşar Melal Ugurlu'yu bu nedenle dinlenmeye alan MHK'nin, derbi karşılaşmasında özellikle Ekuban'ın penaltı pozisyonunda benzer hatayı yapan Ümit Öztürk'e de 1 aya yakın ceza vereceği öğrenildi.

Yine geçmişte Galatasaray-Konyaspor maçında penaltı konusunda hatalı bulduğu Halis Özkahya ile Hüseyin Göçek'i 4-5 hafta dinlemeye alan ve bu sezon hatalı olan hakemleri cezalandırma konusunda taviz vermeyen MHK, Trabzonspor lehine verilmeyen penaltı konusunda da hakem Öztürk'ü hatalı buldu. Karşılaşmadan sonra maçın gözlemcisinin raporunu inceleyen ve maç analizini yapan MHK heyetinin, hakem Ümit Öztürk'le de görüşerek değerlendirmesini aldığı ve hatalı bulunduğunu sözlü olarak iletildiği ifade edildi.

"Ceza prosedürü uygunalacak"

Hakem Ümit Öztürk'ün MHK ile yaptığı görüşmede Nagamoto'nun ifadeleriyle ilgili soruya ise, "Çok gürültülüydü ve duymadım" cevabı verdiği ifade edildi. MHK yetkilileri ise pozisyonlarla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınırken, "Bazı pozisyonlar vardır tartışılmaz, bazıları da vardır tartışılır. Bu maçta da tartışılır pozisyonlar da vardı, tartışılmayacak hata olarak nitelendirdiğimiz pozisyonlar da oldu. Hakem arkadaşımızla da görüştük. Hata varsa ceza vardır. Sezon başından beri kamuoyunun da bildiği gibi bazı hakemlerimiz uzun süre maç alamadılar. Prosedürümüz belli, bu ceza prosüdürü geçmişte Hüseyin için, Halis için, Fırat ve diğerleri için nasıl uygulandıysa, Ümit arkadaşımız için de, Alper arkadaşımız için de uygulanacak. Onlar da bu değerlendirme kapsamında dinlenmeye alınacaklar"yorumunu getirdi.

Galatasaray'ın kazandığı penaltı

Bu arada MHK yetkilileri, Galatasaray lehine verilen penaltı pozisyonunun ise hem VAR, hem de hakem tarafından penaltı olarak değerlendirmesi nedeniyle VAR odasının hakemi kenara çağırmadığını, kaleci Arda'nın sağ ayağı ile rakip oyuncunun sol ayağına darbesinin olduğunu, bunun VAR kemerasından net olarak belli olduğunu ifade ettiler.

Nagomoto'nun sözlü ifadesi konusunda hakemin uzaklığına dikkat çeken isimler, Diagne'nin arkadan yaptığı müdahaleye sarı kart verilmemesi konusunda da hakemin, benzer pozisyonda maçın ilk yarısında Trabzonsporlu bir futbolcuya da kart değerlendirmemesi yapmamasına dikkat çektiler.