UEFA: Bakü kendisini uluslararası spor yarışmalarının merkezi olarak kanıtlamayı başardı

Kısa sürede uluslararası spor yarışmalarının merkezi olduğunu ispatlamayı başaran Bakü, kentin spor meraklıları ve turistler için en gözde merkezlerden biri haline geldi

İstanbul, Tülin İçme, İnteraz - 10 Haziran 2019, 13:11

İnterAz’ın AZERTAC’dan aktardığı habere göre, UEFA'nın resmi internet sitesinde "Güzel Bakü" başlıklı bir makale yayınlandı.

 

Makalede Bakü, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası maçına ev sahipliği yapan 12 şehirden biri olduğunu ve başkentin bu oyunlara tamamen hazır olduğu vurgusu yapıldı.

 

Makalede ayrıca, Azerbaycan Futbol Federasyonları Birliği (AFFA) Genel Sekreteri Elkhan Memmedov, derneğin " Euro 2020" in son final maçına ev sahipliği yapmayı planladığını ve Bakü'ye dünyanın tüm ülkelerinden gelecek taraftarları misafir etmek için beklediklerini belirtti.

 

Memmedov, “Bakü'yü gelecekte bir spor merkezine dönüştürmek için başarılı alt yapı çalışmaları yaptıklarını söyledi.

 

Euro 2020'nin oyunları futbolun gelişmesine yol açacak ve daha fazla insan futbolda yer alacağını belirten Memmedov, son yıllarda  futbolun popülaritesi çarpıcı bir şekilde arttı ve tabii ki bu spor dalının yanı sıra başka spor alanlarına da  destek verildiğini ancak hem ülkedeki hem de tüm bölgedeki insanların futbola olan ilgisinin arttırmak önemlidir dedi.

 

Memmedov, bizim çalışalarımızın ana amacı gelecekte çocukların zamanlarını bilgisayarda değil, futbol oynayarak geçirecekleri ve bu sayede ülkede sağlıklı bir yaşam tarzının gelişmesine ve sporsever sağlıklı insanların artmasını yönelik olduğunu belirtti.

 

AFFA Genel Sekreteri, Elkhan Memmedov Bakü'nün antik ve modernitenin uyum içinde olduğu modern bir şehir olduğunu söyledi. Son yıllarda Bakü'nün hızlı gelişimi ve modernleşmesi hakkında konuşan Elkhan Mammadov, kentin yabancı turistler için çok ilgi çekici olduğunu söyledi. "Zengin tarihi ve mimari anıtları ile şehir, buraya gelen insanların dikkatini çekiyor, ayrıca çeşitli sanat sergilerinin ve çağdaş mekânların varlığı da kentin görünümünü özel bir renk haline getiriyor" dedi.

 

Memmedov, Bakü'nün çeşitli uluslararası spor etkinlikleri için bir spor merkezi haline geldiğini söyledi. "Böylece, Bakü'de turistlerin kaldığı süre boyunca, kentin bu üç ana özelliği (tarihi ve mimari anıtlar, çağdaş cazibe merkezleri ve sergiler ile modern spor merkezleri) gelecek. 2020 yılında Bakü’de yapılacak Avrupa Şampiyonasının tüm dünyada tarihe geçecek kadar başarılı geçeceğini söyledi. 

 

Memmedov,  "Euro 2020"de  Bakü’ye gelecek taraftar ve turistler için farklı etkinlikler için hazırlıklar yapıldığını ifade etti.

 

Makalenin sonunda, AFFA Genel Sekreteri futbol taraftarlarını muhteşem "Euro 2020" oyunlarının keyfini çıkarmaya ve oyunların arifesinde eğlenceli etkinliklere davet etti.