İran önümüzdeki haftalarda yörüngeye iki yapay uydu göndereceğini ilan etti

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Tahran'da Ayetullah Haşimi Rafsancani'nin vefatının ikinci yıl dönümü anısına yapılan törende konuştu

İstanbul, H.Rahimi, T.İçme, , İnteraz - 10 Ocak 2019, 14:38

İnterAz’ın SalamNews’ten aktardığı habere göre, Tahran'da Ayetullah Haşimi Rafsancani'nin vefatının ikinci yıl dönümü anısına yapılan törende konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın "Gelecek haftalarda, yörüngede iki yapay uydu göndereceğini" söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, SalamNews’in Tahran muhabirine yaptığı açıklamada:

Tahran'da Ayetullah Haşimi Rafsancani'nin vefatının ikinci yıl dönümü anısına yapılan törende konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Bu görkemli toplantı, İran milleti, İslam Devrimi ve yeni İslami düşünce üzerinde emeği olan bir şahsiyetin anısı için düzenlenmiştir." ifadelerinde bulundu.

Ruhani sözlerini şöyle sürdürdü: "Haşimi nükleer teknolojinin kurucusuydu ve ülkemizde bu konuda onu unutan herkes yanlış yolda. İran'a ithal edilen ilk santrifüj ise Haşimi'nin Pakistan'la yaptığı müzakereler sonucu gerçekleşti." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı son olarak şöyle dedi: Merhum Haşimi savunma endüstrisinde de ülkemize büyük bir onur kazandırmıştır.

Hasan Ruhani yaptığı açıklamanın devamında bunun örneği de gelecek hafta uzaya göndereceğimiz ikişer uyduyu taşıyan füzelerimizdir.

Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkesinin önümüzdeki birkaç hafta içinde yörüngeye iki yapay uyduyu fırlatacağını söyledi.

İran’ın ilk Ümid uydusu 2000 yılının Şubat ayında yörüngeye yerleştirildiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Ruhani,  İran İslam Cumhuriyeti bugüne kadar dört yörüngeli uyduyu başarıyla yörüngeye yerleştirdiğini ifade etti.

İran yeniden iki yapay uyduyu yörüngeye göndermeyi planlıyor

Hasan Ruhani iki yapay uydudan birincisinin, 3 Haziran'da İran'daki Ulusal Havacılık ve Uzay Teknolojileri Günü'nde yörüngeye fırlatılacak uydu olduğunu ve  6. kalkınma planına göre İran’ın önümüzdeki beş yıl içinde üretilen suni uyduların tamamını yörüngeye yerleştirmeyi planlandığını söyledi.