İran komşu ülkelere ihraç ettiği petrol ve kimyasal ürünler ile ilgili güvence verdi

İran petrol, gaz ve petrokimya ürünlerini Türkiye ve Azerbaycan da dahil olmak üzere satış yaptığı diğer ülkelere ihtiyaçlarını aksatmadan karşılayacağına dair güvence verdiğini söyledi

İstanbul, H.Rahimi, T.İçme, , İnteraz - 15 Ocak 2019, 16:18

İnterAz’ın SalamNews’ten aktardığı habere göre, İran petrol, gaz ve petrokimya ürünlerini komşu ülkelere ihraç etmeyi hedeflemektedir. İran komşu ülkelerle yaptığı ikili anlaşmalar sonucu bu alanda bir pazar oluşturmak içinde yoğun çalışmalar yapıyor.

Konu üzerine araştırma yapan SalamNews Tahran muhabirinin görüştüğü, İran petrol, gaz ve petrokimya ürünleri ihracat Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abasali İslam’inin yaptığı açıklamada: İran ve petrol, gaz ve petrokimya ürünleri Türkiye ve Azerbaycan da dahil olmak üzere satış yaptığı diğer ülkelere ihtiyaçlarını aksatmadan karşılayacağına dair güvence verdiğini söyledi.

Abasali İslam açıklamalarına şöyle devam etti: “Şu anda, petrokimya ürünlerinin ihracatı ile ilgili kanunlarda yapılan değişikliklerden kaynaklanan bazı problemler var, ancak eminim ki bu problemler yakın bir zamanda ortadan kaldırılacak ve daha önce olduğu gibi bu alanda komşu ülkelere ihtiyaç duydukları ürünler sorunsuz şekilde ihraç edilecektir.”

İran gümrük müdürlüğünün verdiği istatistik bilgilere göre, İran’ın petrol ve petrokimya ihracatının yılın ilk 5 ayında 11 milyar dolardan fazla bir gelir getirisi olduğunu belirtelim. İran’ın petrol ve petrol ürünleri ihracatında Türkiye'nin önemli bir rolü bulunmaktadır.