İran'da İslam Devrimi'nin 40. yıldönümü kutlandı

İran İslam Devrimi'nin zaferinden bu yana 40 yıl geçti ve bu vesileyle bugün İran'ın birçok il ve ilçesinde kitle gösterileri yapıldı

İstanbul, H.Rahimi, İ.Rahimli, , İnteraz - 11 Şubat 2019, 13:35

 

İnterAz'ın SalamNews'dan aktardığı habere göre, İslam Devrimi'nin 40. yıldönümü gösterilerini düzenleyen merkez, binden fazla şehirde ve 10.000'den fazla köyde gösteri yapıldığını bildirdi. 

6500'den fazla gazeteci bu gösterileri yayınlamaktadır. Bunlardan 300'ü yabancı gazetecidir.

İslam Devrimi'nin 40. yıldönümü gösterilerini düzenleyen merkez, gösterileri yakından izlemek için 200 yabancı siyasi, kamu, dini ve bilimsel yetkilinin davet edildiğini söyledi.

Bu gösterilerin Tahran'da 12 yönde yapıldığı da eklendi. Tahran gösterilerinin sonunda, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir konuşma yaptı.

İran İslam Devrimi

Geçen yüzyılın 70'li yıllarında Şah Rejimi'ne karşı başlayan ayaklanma ve Ruhullah Humeyni'nin Fransa'ya sürgün edilmesi, daha sonra ise İran'a dönüşü İslam Devrimi'nin 1979'da zaferi ile sonuçlandı. 

Devrimin kurucusu olan Ayetullah Musavi Humeyni,  sürgünlerinde birçok öğrenci yetiştirmekle birlikte, İran şah rejiminin yolsuzluk içyüzünü, İran'daki diktatörlüğü ve ABD'nin istismarcı politikasını ifşa etti ve İslam devriminin zafer kazanmasını yol açtı. 

Ayetullah Ruhullah Musavi Humeyni'nin önderlik ettiği İslam Devrimi, Şubat 1979'da yüzyıllardır İran'a egemen olan şahlık rejiminin hakimiyetinin yıkılması ile sonuçlandı ve dünyanın iki güçlü kutbunun, yani Komünizm ve Kapitalizm'in ciddi rakibi olarak ortaya çıktı. O zamanlar, dünyadaki iki önemli güç, komünizm ve batı kapitalizmi dünyayı ele geçirdiğinde üçüncü bir gücün ortaya çıkmasıyla herkesi şaşırttı.Çünkü o zamanlar bu iki bloktan sadece birinin siyasi himayesinde devrim yapmak mümkündü. 

Tüm siyasi süreçlerin ve tespitlerin aksine, “Ne Batı, Ne Doğu Sadece İslam Cumhuriyeti” sloganı altında bir devlet kuruldu. İslam devriminin temel özelliklerinden biri, bu devrimin ilim ve irfanda uzman olan bir fakih ve müçtehit tarafından gerçekleştirilmesiydi. 

1 Şubat 1979 (12 Bahman günü) tarihinde 15 yıl boyunca sürgünde kalan Ayetullah Ruhullah Musavi Humeyni'nin bulunduğu uçak Tahran Havalimanına iniş yaptı. Tahran'a gelen Ayatullah Humeyni,onu karşılamak için gelen sayısız İranlı ve yüzlerce gazeteci karşısında ilk konuşmasını yaptı ve halkın desteğiyle bir hükümet atadığını açıkladı.

5 Şubat'ta İran Hava Kuvvetleri, Ayetullah Musavi Humeyni'ye desteğini ilan etti. O gün Tahran Şehir Valisi, Ayetullah Musavi Humeyni'nin önünde istifa etti. Ancak, Ayetullah Humeyni, onu bu göreve yeniden atadı.

5 Şubat'ta Ayetullah Musavi Humeyni, yeni devletin başbakanı olarak Mehdi Bazergan'ı seçti. yine o gün, rejimi değiştirmek için ülke çapında bir referandum duyuruldu.

Ertesi gün, rejime bağlı istihbarat servisi olan Savak feshedildi. 

8 Şubat 1979'da İran ve İran tarihindeki en büyük eylem gerçekleşti. Kitlesel eylemin son açıklamasında Ayetullah Musavi Humeyni tarafından atanan Başbakan yetkileri onaylandı ve Şah Pahlavi'nin başbakanının görevden alınmasını istedi. 

11 Şubat'ta (22 Bahman), hapishaneler, parlamentolar, karakollar, radyo ve televizyon binaları ve diğer devlet daireleri halk güçlerinin kontrolüne geçti. Yine aynı gün İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, devrim konusunda tarafsız olduğunu açıkladı. Bundan sonra İran'da şah rejimi devrildi ve İslam İnkilabı'nın zaferi resmen ilan edildi. 

Bu günler, İran'da 40 yıldır ki, her yıldönümünde kutlanıyor. Bu devrim, dünyadaki Müslüman halkların ve azınlıkların kalbinde yeni bir umut yarattı. Aynı zamanda, dünyanın iki güçlü bloku karşısında ciddi bir rakip olarak ortaya çıktı.