Bilim adamları uyardı: Dünyayı etkileyebilecek Güneş Fırtınası bekleniyor

Antik Dünya'yı vuran “muazzam” bir güneş fırtınası, bu büyüklükteki başka bir olayın kapıda olabileceğini belirten bir uyarı verdi

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 12 Mart 2019, 13:44

İnterAz'ın independent'den aktardığı habere göre, Grönland buzunda korunan kimyasalların analiziyle ortaya çıkan, yaklaşık 2.600 yıl önceki fırtına, 70 yıllık modern ölçümlerde tespit edilen her şeyden 10 kat daha güçlüydü.

 

Bu tür felaketler, M.Ö. 660'lı yıllarda insanları az korkutacak şey olsa da, uydular, iletişim ve elektrik sistemlerini yok etme kapasiteleri göz önüne alındığında bugün çok endişe verici olurdu.

 

Güneş fırtınaları, Dünya'ya doğru akan kozmik parçacıkların parlamasıyla tetiklenir, manyetik alanını bombalar ve çeşitli teknolojilere müdahale eder.

 

Bu şey, türünün şu ana kadar tanımlanmış  yalnızca üçüncü fırtınası olsa da, bilim adamları bu tarz büyük olayların hafife alınmaması ve acilen savunma yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladılar.

 

Lund Üniversitesi'nden Raimund Muscheler, The Independent'e yaptığı açıklamada “Bu olayların ne sıklıkta gerçekleştiğinin istatistiklerini bilmiyoruz." dedi.

 

“Bu güneş fırtınası bugün olsaydı, yüksek teknolojili toplumumuz üzerinde ciddi etkileri olabilirdi.”

 

Son yıllarda meydana gelen nispeten küçük güneş fırtınaları, Kanada ve İsveç’te çok fazla elektrik kesintisine neden oldu.

 

Daha önce, bilim adamları gezegeni vuran daha büyük fırtınalardan kaynaklanabilecek yıkım konusunda uyardılar.

 

Bu tür olayların düzenliliği hakkında ipucu bulmak için, Dr. Muscheler ve ekibi kutupsal buz numuneleri aldı ve M.Ö. 660 yılına kadar çıkan buzda yükselen atmosfere giren güneş parçacıklarının oluşturduğu moleküller test ettiler.

 

775 ve 994 yıllarından tespit edilmiş olan önceki olaylara bakıldığında, bilim adamları bu patlamaların muhtemelen Güneş’in döngüsünün normal bir parçası olduğu sonucuna vardılar.

 

Son büyük olaylar sırasında yaşayanlar için, gözlemlenebilir tek etkinin, Güneş'ten gezegene sıçrayan parçacıklar gibi nispeten daha iyi olması muhtemeldir.

 

Muscheler, “İnsanlar aniden kuzey ışıklarını çok düşük enlemlerde göreceklerdi” dedi.

 

Bununla birlikte, imha kapasitelerine göre, bilim adamları bu tehdidin hem kara hem de uzay tabanlı sistemler için kabul edilen uyum stratejileriyle ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

 

Araştırmanın yeni sonuçlar ise, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler dergisinde yayınlandı.