Kuzey Kore diplomatı: Pyongyang, ABD ile görüşmeleri durdurma konusunda diretiyor

Pyongyang, ABD ile görüşmeleri durdurmayı, nükleer testlerini yeniden başlatmayı düşünüyor

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 15 Mart 2019, 13:38

İnterAz'ın SCMP (South China Morning Post)'dan aktardığı habere göre, Cuma günü Pyongyang’dan çıkan haberlere göre kıdemli bir diplomat: Kuzey Kore, ABD ile görüşmeleri askıya almayı düşünüyor ve Washington taviz vermediği sürece füze ve nükleer testler yasağı konusunu yeniden düşünebilir açıklamasında bulundu. 

 

Kuzey Kore’nin dışişleri bakan yardımcısı Choe Son-hui, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Koreli lider Kim Jong-un arasındaki geçen ayki Hanoi’deki zirvesinin dağılması için üst düzey ABD yetkililerini suçladı.

 

Rusya’nın TASS haber ajansı Choe’nin Kuzey Kore’nin başkentindeki gazetecilere verdiği demeçte, “ABD’nin taleplerine (Hanoi Zirvesi’nde) herhangi bir şekilde teslim olma niyetimiz yok ve bu tür müzakerelere katılmaya istekli değiliz” dedi.

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, “düşmanlık ve güvensizlik atmosferini yarattı ve bu nedenle Kuzey Kore’nin ve ABD’nin en üst düzey liderleri arasındaki müzakerelerin yapıcı çabalarını engelledi” dedi.

 

Kim, ABD ve Kuzey Kore’nin daha sonraki eylemleriyle denüklileşme görüşmelerine ilişkin pozisyonunu yakında açıklamak için Choe’e atıfta bulunduğunu belirtti.

 

Choe, Washington’un zirvede altın bir fırsat bıraktığını ve Associated Press’e göre, Kim’in füze fırlatma ve nükleer testler üzerine moratoryumu yeniden düşünebileceğini söyledi.

 

O, “ABD’nin gangster benzeri duruşunun nihayetinde durumu tehlikeye sokacağını açıkça belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Pyongyang ve Washington’un farklılıklarının en azından bir kısmını çözmesine bağlı olan ve Kuzey’le ilişki kurma iddiasında olan Güney Kore, Choe’nin yorumlarının ne anlama geldiğini söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

 

Güney Kore’nin cumhurbaşkanlığı Mavi Saray’ın yaptığı açıklamada: “Mevcut durumu yalnızca bakan yardımcısı Choe Son Hui’nin ifadelerine dayanarak yargılayamıyoruz. Durumu yakından izliyoruz. Her halükarda, hükümetimiz Kuzey Kore-ABD müzakerelerinin yeniden başlatılması için çaba gösterecek ”dedi.

 

Choe, Hanoi’nin yaptığı görüşmelerden sonra, Kim’in ABD’yle anlaşma yapma konusundaki taahhüdünü kaybedebileceğini, Kuzey’in büyük bir nükleer kompleksi yok etmesinin karşılığında bazı yaptırımları kaldırma talebini reddettiğini söyledi.

 

Bu hafta Washington’da, ABD’nin Kuzey Kore’nin özel temsilcisi Stephen Biegun, ABD’nin yeni görüşmelerin ne zaman yapılacağına dair herhangi bir bilgi sunmamasına rağmen yakın ilişkilerine devam edebileceğini söyledi.

 

“Diplomasi hala çok canlı,” dedi Biegun Pazartesi günü yaptığı açıklamada, zirveden bu yana herhangi bir görüşme olup olmadığını söylemediği için durdu.