Boeing 737-8 Max'in İran hava sahasındaki uçuşları durduruldu

Etiyopya'daki feci kazanın ardından dünya’nın bir çok ülkesi ile birlikte İran da hava sahasını Boeing 737 Max’lere kapattı

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 15 Mart 2019, 14:11

İnterAz'ın İRNA'dan aktardığı habere göre, İran Sivil Havacılık Kurumu sözcüsü Rıza Jaferzade yasağın onaylandığını duyurdu.

 

İran Yol ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada birçok dünya ülkesi ile birlikte bu uçakların İran hava sahasında uçuşunun yasaklandığı bildirildi.

 

İran havayollarının hiç birinde bu uçaklar kullanılmamaktadır.

 

Etiyopya'daki son kazanın ardından Türkiye, Singapur, Çin, Etiyopya, Endonezya, Avustralya, Malezya, Umman, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, Avrupa Birliği, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yeni Zelanda, Fiji, Hindistan, Hong Kong, Lübnan, Kosova, Bahreyn, Mısır, Tayland, Moldova, Kanada, Senegal, Nijerya, Özbekistan ve Ukrayna "Boeing 737 Max" tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını uçuşlara kapatmıştı.

 

Türk Hava Yolları da filosundaki B737 Max 8 tipi uçakları seferlerinden çektiğini açıklarken, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Meksika, Kanada, Norveç, İzlanda'da da bazı hava yolu firmaları benzer bir kararla söz konusu tipteki uçakları seferlerinden çektiklerini duyurmuştu.