İran Dışişleri Bakanlığı'ndan Yeni Zelanda’daki terörist saldırıyı kınama açıklaması

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen terörist saldırıyı şiddetle kınayarak bunun insanlık dışı ve vahşet olarak nitelendirdi

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 15 Mart 2019, 14:52

İnterAz'ın İRNA'dan aktardığı habere göre, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, ‘’Nerede, kim tarafından, her hangi bir bahane ile yapılacak terörist eylem tüm ülkeler tarafından kınanmalı ve hükümetler İslam karşıtı ve ırkçı hareketlere karşı ülkelerin vatandaşlarının huzur ve güvenliğini sağlamalıdır." açıklamasında bulundu. 

 

Yeni Zelanda'nın ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı terör saldırısı düzenlendi. 49 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından 4 kişi yakalandı.

 

Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, silahlı terör saldırılarında yaşamını yitirenlerinin sayısının 49'a yükseldiğini bildirdi.

 

Bush, yaptığı basın toplantısında, 20'li yaşlarında bir kişinin cinayet suçlamasıyla yarın hakim karşısına çıkacağını belirtti.

 

Bir araçta iki el yapımı patlayıcının bulunduğunu belirten Emniyet Genel Müdürü Bush, patlayıcılardan birinin etkisiz hale getirildiğini söyledi.