Mozambik'in Beira kentini şiddetli fırtına vurdu

Yoğun taşkın ve fırtınalı rüzgarın merkezi Mozambik'te hasara yol açtığı için şehirle bağlantı bir gecede kayboldu

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 15 Mart 2019, 15:57

İnterAz'ın el-Jazeera'den aktardığı habere göre, Mozambik’e 10 yıldan fazla süredir en çok zarar veren tropik fırtına Idai, liman kenti Beira’nın hemen kuzeyinde Perşembe akşamı karaya vardı.

 

Rüzgârlar öğleden sonra, karanlıktan sonra meydana gelen yapısal hasara ve elektrik kesintilerine neden oldu.

 

Uçuşlar iptal edildi, ancak genellikle normalde fırtınalarda olduğu gibi, rüzgar yalnızca geçici bir rahatsızlıktı, ancak, su en tehlikeli ve zararlı faktördür.

 

Beira, Pungwe nehrinin haliçinin büyük bir limanın etrafına kurulmuş yarım milyon nüfuslu bir şehir. Nehir ağzı güneye açılıyor.

 

Bu arada, Mozambik Kanalı üzerinden Idai isimli fırtına, 7 metre yüksekliğe kadar dalgalar oluşturdu. Bir kasırga su üzerinde hareket ederken, önünde fırtına kabarması meydana getirir.

 

Bu durumda, dalgalanma yaklaşık 2 m idi. Böylece, Idai'nin yaklaşmasından önce, okyanusun yüzeyi 2 metre yükseldi, dalgaların üzerinde düzenli olarak 7 metre yükseliyordu - en kötü ihtimalle 9 metre.

 

Beira havaalanındaki hava istasyonu deniz seviyesinden 8m yüksektir. Liman ve şehir bundan daha düşük olduğundan, su altında kalması önemli bir risktir.

 

Gelgit, Cuma günkü durum için olduğu gibi şaşırtıcı bir 7m seviyesine kadar yükselebilir. Perşembe akşamı gelgit 5m idi ve Idai'den gelen fırtına kabarması geldi.

 

Beira’dan Perşembe akşamından bu yana iletişim koptu, bu yüzden herhangi bir gecede meydana gelen hasar henüz bilinmiyor.