“Huawei ve Kanada, ABD ile Çin arasındaki mücadelenin kurbanı”

Huawei kurucusu Ren Zhengfei, ABD’nin kızı Meng Wanzhou’ya açtığı davada, şirketinin Kanada’yla olan ilişkisine zarar vermemesi gerektiğini söyledi

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 15 Mart 2019, 16:19

İnterAz'ın SCMP (South China Morning Post)'dan aktardığı habere göre, Çinli telekom devinin kurucusuna göre, Huawei ve Ottawa, Washington ve Pekin arasındaki yüksek teknoloji çatışmaların mağdurlarıdır, ancak gerginlikler şirketin Kanada'daki yatırımını etkilemeyecek.

 

Ren Zhengfei’nin değerlendirmesi, Çin’in ve Kanada’nın iklimi, iki ülke arasındaki ilişkilerde en kötü krize ne dediklerini belirterek, Vancouver’ın Aralık ayında Ren’in kızı olan Huawei’nin mali sorumlusu Meng Wanzhou’un tutuklanmasının tetiklediği bir durum.

 

Tutuklama, Meng'in İran'a yönelik olası yaptırımı ihlalleri nedeniyle ABD'nin isteği üzerine yapıldı.

 

“Meng Wanzhou, hiçbir suç işlemedi. Kanada kurallarını ihlal etmedi ve sanırım hem Kanada hem de Huawei'nin mağdur olduğunu düşünüyorum, çünkü bu dava iki ülkedeki insanları da incitiyor ve ikili ilişkiler de aksilikler yaşadı,”dedi.

 

“Bu nedenle Kanada’daki yatırımımızı azaltmayacağız.

 

“Meng Wanzhou kişisel bir durum ve Kanada'nın Huawei ile olan ilişkisini hiçbir şekilde etkilememesi gerektiğini düşünüyorum.”