Güney Kore nükleer müzakerecisi Avrupa'yı ziyaret edecek

Güney Kore’nin baş nükleer müzakerecisinin Kuzey Kore’yle ilgili tartışmalar için Çarşamba günü (bugün) Avrupa Birliği genel merkezini ziyaret edeceği açıklandı

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 20 Mart 2019, 10:20

İnterAz'ın Korea Times'den aktardığı habere göre, Kore Yarımadası barış ve güvenlik konularında özel bir temsilci olan Lee Do-hoon, AB’nin Brüksel’deki Siyasi ve Güvenlik Komitesinde bir konuşma yapmayı planlıyor.

 

Ertesi gün, Avrupa Dış Eylem Servisi genel sekreteri Helga Schmid ile öğle yemeği toplantısı yapacak.

 

Bu, Seul’ün, Kuzey Kore konusunda uluslararası toplumla ortaklıkları güçlendirme çabalarının bir parçası. Pyongyang ve Washington arasında Şubat ayının sonlarında yapılan ikinci zirvede anlaşma sağlanamadığı için kırılgan denükleerleşme ve barış inşası sürecinin geleceği konusunda endişe artmıştır.

 

Salı günü, Lee, Rus mevkidaşı Igor Morgulov ile St. Petersburg'da yaklaşık üç aydır ilk görüşmeleri yapıldı.

 

Bakanlık, denükleerleştirmede ilerleme yolunda "derinlemesine" tartışmalar yaptıklarını söyledi.

 

"İki taraf, Kore Yarımadası'nda tam denükleerleştirmenin sağlanması ve kalıcı barışın sağlanması için birlikte çaba sarf etmeyi kabul etti" dedi. "Güney Kore ve Rusya da dahil olmak üzere tüm ilgili ülkelerin, Kuzey Kore-ABD diyaloğu yoluyla kayda değer bir ilerleme sağlamak için yakın işbirliği yapmaları gerektiğine karar verdiler."

Bu arada, ABD istihbarat şefi Güney Kore’de, bir hükümet kaynağı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, geçen ayki iki ülke arasındaki zirvenin dağılmasının ardından Kuzey Kore’nin bilgi paylaşımını ve değerlendirmesini paylaşma amaçlı bir ziyarette bulunduğunu söyledi.

 

Daha önce, yerel bir gazete ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats’in üç günlük bir konaklama için Salı gecesi Seul’ün Osan’ındaki ABD hava üssüne ulaştığını bildirdi. Hükümet kaynağı geldiğini doğruladı ancak daha fazla ayrıntı vermedi.