İran’a yaptırım uygulamak, komşulara yaptırım uygulamak anlamında

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs, yaptırımların uluslararası ilişkiler üzerinde bıraktığı zarar verici etkilere değinerek, ‘İran’ın ABD tarafından yaptırıma tabi tutulması, komşu ülkelerin dolaysız olarak yaptırıma tabi tutulduğu anlamına gelmektedir’ dedi

İstanbul, Tülin İçme, İnteraz - 15 Nisan 2019, 16:07

İnterAz’ın İRNA’dan aktardığı habere göre, İran’ın Doğu Azerbaycan ili Ticaret Odası üyeleri ile görüşen Örs, ‘İran’ın yaptırımlara maruz kalması, Türkiye-İran ilişkileri ile birlikte tüm dünya ekonomik ve siyasi ilişkilerini etkilemiştir’ ifadesini kullandı.

 

Son yıllarda İran-Türkiye arasında büyük ticaret hacminin hedeflendiğine işaret eden Büyükelçi, ABD’nin İran’a karşı yaptırımları devreye sokması ile ve AB ülkelerinin bu politikaya uyması sonucu, İran-Türkiye ticaretinin olumsuz etkilendiğinin altını çizdi.

 

İran ekonomisinin çok güçlü olduğuna işaret eden Büyükelçi Örs, ‘İran ve Türk iş adamları, işbirliği yaparak bu zor günleri atlatabilir. İki ülke halkı da bu çerçevede birbirine yardım sunabilir’ diye konuştu.

 

Tebriz Ticaret Odası Başkanı da bu görüşmede yaptığı açıklamada, İran-Türkiye ticaretinin yaptırımların hayata geçmesinin ardından çok düştüğünü ve bu durumun eskisi gibi olması için yeni önlemlerin alınması gerektiğini dile getirdi.