ABD ve 25 ülke Kuzey Kore'yi yaptırımları ihlal etmekle suçladı

ABD ve 25 ülke, Kuzey Kore'yi yıllık sınırı 500 bin varil olarak belirlenmiş rafine edilmiş petrol ithalatında bu sınırı aşmasıyla suçladı

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 13 Haziran 2019, 11:06

İnterAz'ın Korea Times'den aktardığı habere göre, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer 25 ülke, Kuzey Kore’yi yıllık 500.000 varil rafine edilmiş petrol ürününün sınırından daha fazla ithalat yaparak ABD yaptırımlarını ihlal etmekle suçladı.

 

Associated Press tarafından Çarşamba günü görülen bir şikayet, ABD Güvenlik Konseyi komitesinden Kuzey Kore'ye karşı yaptırımların izlenmesini Pyongyang'ın ihbarda bulunmasını ve teslimatların derhal durdurulmasını talep etmesini istedi.

 

Petrol ürünlerinin çoğunun düzinelerce yasadışı gemi nakliyesinden elde edildiğini belirtti.

 

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Rusya ve Çin, ABD yaptırım komitesinin Kuzey Kore’yi yıllık kotayı ihlal etmekle suçlamalarını sağlamak için ABD’den benzer bir talebi engelledi. Ruslar ve Çinliler, Kuzey Kore'nin petrol ürünlerinin kilit tedarikçileridir.

 

Güvenlik Konseyi, 2006’daki ilk nükleer test patlamasının ardından Kuzey Kore’ye yaptırımlar uyguladı ve bu tür testlere ve giderek daha fazla gelişmiş balistik füze programlarına yanıt olarak onları daha sert hale getirdi.

 

Rafine edilmiş petrol ürünleri kotası, Kuzey Kore’nin Pyongyang’ın ABD’de herhangi bir yere ulaşabileceğini söylediği bir balistik füze fırlatmasına cevaben Aralık 2017’de Güvenlik Konseyi tarafından uygulanan sert yaptırımlardan biriydi.

 

ABD’nin yaptırım komitesine yaptığı şikayet, rafine edilmiş petrol ürünleri üzerindeki yıllık 500.000 varil sınırının, ülkenin denarkalizasyonunu sağlamak için Kuzey Kore’deki baskısını sürdürmede kritik önem taşıdığını söyledi.

 

Güvenlik Konseyi diploması, Kuzey Kore’nin 2018’de sınırın yedi katı olan 3,5 milyon varil rafine petrol aldığına inanıldığını söyledi. Diplomat, bu yıl, Kuzey Kore sınırını çoktan aştı ve ''geçen yıl yasadışı gemi nakliyeleriyle elde ettikleri aynı miktarda rafine petrol ürününü elde etmeye hızla devam ediyor'' dedi.