Güney Kore Başkanı Moon, Kim Jong-un ile bir araya gelecek

Güney Kore Başkanı Moon, Trump'ın Haziran ayının sonlarında Seul’ü ziyaret etmesinden önce Kim Jong-un ile bir araya gelmeyi umuyor

İstanbul, İsmayıl Rahimli , İnteraz - 13 Haziran 2019, 11:11

İnterAz'ın Korea Times'den aktardığı habere göre, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Çarşamba günü, ABD Başkanı Donald Trump'ın bu ayın sonundaki yarımadayı ziyaretinin öncesinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşeceği görüşünü dile getirdi.

 

Moon'un teklifi, Kim'in Trump'a yazdığı yeni kişisel mektubunun haberi sonrasında nükleer görüşmeleri yeniden başlatma çabalarında muhtemel bir atılım için yenilenen beklentiler arasında geldi.

 

Moon, Oslo Forumu’ndaki “İnsanlar için Barış” vizyonu hakkında yaptığı bir konuşmada, Trump’ın Güney Kore’ye yaptığı geziden önce “Mümkünse Başkan Kim Jong-un’la görüşmeyi düşünüyorum” dedi. 

 

Trump, 28 Haziran'da Japonya'nın Osaka kentinde açılması için iki günlük G-20 zirvesine katılması planlanıyor. Yaklaşan Kuzeydoğu Asya gezisi sırasında Güney Kore'ye de seyahat etmeyi planlıyor. Henüz kesin bir program açıklanmadı. Gözlemciler, geri dönerken Seul’ü ziyaret etmelerini bekliyor.

 

Moon, herhangi bir zamanda Kim ile dördüncü bir zirve yapmaya hazır olduğunu ve kararın Kim'e bağlı olduğunu yineledi.

 

Kim'in Trump'a yazdığı son mektubunda, Moon bunun önceden farkında olduğunu söyledi.