Lübnan parlamentosu Başkanı Berri’den Arap ülkelerinin İran’la uzlaşmaya vurgu

Lübnan parlamentosu Başkanı Nebih Berri, Fars körfezi işbirliği konseyi FKİK üyeleri ve diğer Arap ülkelerini İran İslam Cumhuriyeti ile uzlaşmaya çağırdı

İstanbul, Tülin İçme, İnteraz - 13 Haziran 2019, 11:38

İnterAz’ın parstoday’dan aktardığı habere göre, Lübnan parlamentosu Başkanı Çarşamba günü Beyrut’te düzenlenen bir törende yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’da düzenlenen Arap zirvelere işaret ederek bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti ile uzlaşmaya vurgu yaptı. Berri, İran ile uzlaşmanın bedeli bu ülke ile yüzleşmenin bedelinden çok daha düşük olduğunu kaydetti.

 

Fars körfezi işbirliği konseyi FKİK üyeleri, Suud kralı Salman bin Abdulaziz’in çağrısı üzerine Mekke’de düzenledikleri zirvenin sonunda İran ile mücadeleye vurgu yapmıştı.

 

Lübnan parlamento Başkanı Berri ayrıca Bahreyn’de düzenlenmesi planlanan iktisadi zirveyi Amerikan patentli Yüzyılın anlaşmasını uygulamaya yönelik bir adım olarak niteledi. Berri, bu zirvenin amacı Amerika’nın Kudüs’le ilgili kararlarını ilerletmek ve işgal altında olan bu kutsal kenti Yahudileştirmek ve siyonist yerleşke inşaatına ivme kazandırmaktan ibaret olduğunu vurguladı.