İran Dini Lideri Hamanei: Amerika ile baskı altında müzakereyi kabul etmeyeceğiz

Japonya Başbakanı ve beraberindeki heyet bugün sabah saatlerinde İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei ile görüştü. Görüşmede Ayetullah Hamanei, İran İslam Cumhuriyeti'nin Amerika'ya asla güvenmediğini ve nükleer anlaşma çerçevesinde Amerika ile önceki müzakerelerle ilgili acı tecrübesini asla tekrar etmeyeceğini çünkü hiçbir özgür ve akıllı milletin baskı altında müzakereyi kabul etmediğini vurguladı

İstanbul, Tülin İçme, İnteraz - 13 Haziran 2019, 13:20

İnterAz’ın parstoday’dan aktardığı habere göre, Görüşmenin başında Japonya Başbakanı Abe Şinzo, İslam İnkılabı Rehberi'ne hitaben, "Ben ABD Başkanı'nın mesajını zatıalinize iletmek istiyorum." ifadesini kullandı.

 

İslam İnkılabı Rehberi, Japonya Başbakanı'na hitaben şu açıklamada bulundu: Biz, sizin iyi niyetiniz ve ciddiyetinizde kuşkumuz yok, ancak ABD Başkanı'ndan naklen söyledikleriniz ile ilgili olarak, ben Trump'ı hiçbir mesaj paylaşımı için layık görmüyor ve ona hiçbir yanıtım yok ve olmayacak."

 

Şinzo'nun Trump'ın kendisine "Amerika, İran'da rejim değiştirmek istemiyor" şeklindeki sözlerine dikkat çeken İslam İnkılabı Rehberi, "Bizim Amerikalılar'la sorunumuz, rejim değişikliği değil çünkü böyle niyetleri bile olsa, onu yapamazlar, nitekim Amerika'nın önceki başkanları geçen 40 senede İran İslam Cumhuriyeti'ni yok etmeye çalıştılar, ancak bunu yapamadılar." diye konuştu.

 

Ayetullah Hamanei, Japonya Başbakanı'nın ABD'nin İran'ın nükleer silah yapmasına izin vermemek için kararlı olduğuna dair sözlerinin diğer bölümü ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: Biz nükleer silaha karşıyız ve Şeri fetvamda nükleer silah yapımının haram olduğunu bildirmişimdir. Ancak şunu bilmelisiniz ki, eğer nükleer silah yapmak isteseydik Amerika hiçbir şey yapamazdı ve Amerika'nın izin vermemesi, hiçbir engel oluşturmazdı.

 

İslam İnkılabı Rehberi, nükleer anlaşma çerçevesinde Amerikalılarla yapılan müzakere sürecine işaretle, "nükleer anlaşmanın ardından anlaşmayı hemen ihlal eden kişi İran ile müzakere talebinde bulunan ve arabulucu gönderen Obama'nın kendisiydi" açıklamalarında bulundu.

 

Japonya Başbakanı'nın Trump'ın kendisine "Amerika ile müzakere İran'ın ilerlemesine yol açacak" şeklindeki sözleri hakkında ise Ayetullah hamanei, "Biz Allah'ın lütfuyla Amerika ile müzakere yapmadan ve yaptırımlara rağmen da ilerleyeceğiz." diye beyanatta bulundu.

 

Japonya Başbakanı'nın İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkileri geliştirmek için teklifini sıcak karşılayan İslam İnkılabı Rehberi, Japonya'nın önemli bir ülke olduğunu ve Japonya'nın İran ile münasebetlerini geliştirmek istemesi halinde bu bağlamda kesin iradesini ortaya koyması gerektiğini, nitekim bazı önemli ülkelerin bu iradeyi gösterdiklerini ifade etti.

 

Görüşmede Japonya Başbakanı Abe Şinzo da, Tahran'daki müzakerelerine işaretle, bu görüşmelerin işbirliğinin daha da gelişmesine zemin sağlayacağını temenni etti.