6. Uluslararası Türk Dünyası Çalışmaları Sempozyumu Bakü'de yapıldı

Bakü, 6. Dünya Türk Çalışmaları Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı

İstanbul, Tülin İçme, İnteraz - 13 Haziran 2019, 14:27

İnterAz’ın AZERTAC’tan aktardığı habere göre, bu yıl altıncısı düzenlenen Dünya Türk Çalışmaları Sempozyumu’nun açılış konuşmasını Bakü Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Hüseynli yaptı.

 

Sempozyumun öneminden bahseden profesör Hüseynli Türk dili konuşan ülkelerin temsilcilerinin katıldığı etkinliğin, Türk halklarının ortak değerlerini tartışacağını belirtti. Sempozyumda konuşan rektör, Türk dili konuşan ülkelerin üniversitelerinin öğretim görevlisi ve öğrencilerinin konuşma yapacaklarını ve görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

 

Ardından Türkolog Zamina Rustambeyli, Türk halklarının kahramanlık tarihi ile ilgili bir konuşma yaptı. Türk halklarının devlet olma geleneğinin yüzyıllardır sürdürebildiğinin önemine dikkat çeken Rustambeyli, bundan dolayı, bugün dünyada pek çok Türkçe konuşan devletin olduğunu ifade etti. Rustambeyli, Orta Asya, Kafkaslar, Asya ve Avrupa’nın bir bölümünü kapsayan Türk coğrafyası, dünyanın kültürel ve politik tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

 

Yeni Azerbaycan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hikmet Babaoğlu'nunda söz aldığı sempozyumda  bugün Türkçe konuşan ülkelerin, Türksoy, TurkPA, Türk Konseyi gibi örgütlerde temsil edildiğini söyledi.

 

Babaoğlu, Türk akademisyenlerini bir araya getiren Türk Konseyi Akademisi’nin Nahçıvan'da kurulmasının da dünyaya verilen önemli bir siyasi mesaj olduğunu belirtti.

 

Türk halkının yüzyıllardır devlet olma geçmişine sahip olduğunu belirten Hikmet Babaoğlu,  devlet inşa etmenin her milletin yeteneği olmadığını vurguladı. Dünyada beş binden fazla ulus olmasına rağmen, sadece iki yüzünün bir devleti var. Dünya tarihindeki ilk devlet olma tarihi, beş altı bin yıl öncesine dayanıyor. Türk milletinin beş bin yıl önce devlet kurma yeteneğine sahip olduğunu belirten Babaoğlu,  binlerce yıl önce kurulan Türk devletlerinin hala var olmaya devam ettiğini söyledi.

 

Babaoğlu yani devletimiz beş bin yıl öncesinde vardı, şimdi ve gelecekte de var olaya devam edecek dedi.

 

Babaoğlu, yaklaşık 100 yıl önce bazı güçlerin, Türklerin devlet olmasını engellemek için Türklerin yaşadığı coğrafyada bir Ermeni devleti kurulmasına destek verdiklerini belirtti. Hiçbir geçmişi olmayan bu Ermeni devleti, yüz yıl önce olduğu gibi bugünde bölgede kışkırtıcı planlar uygulamaktadır dedi.

 

Sempozyum çeşitli kültürel ve siyasi görüşlerin ifade edildiği tartışmalar çerçevesinde devam ediyor.