AB'den Türkiye'ye sondaj yaptırımı: Katılım öncesi yardımlar kesilecek

AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine yaptırım kararıyla sert tepki verdi. Reuters'ın haberine göre AB, Türkiye'ye verilen katılım öncesi yardımlarını kesme kararı aldı

İstanbul, Tülin İçme, İnteraz - 11 Temmuz 2019, 11:36

İnterAz’ın turkiyeaktuel.com’dan aktardığı habere göre, Avrupa Birliği'nin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleriyle ilgili olarak atacağı adımları içeren taslak bildiri yayımladı. Reuters'ın haberine göre Avrupa Birliği, Türkiye'ye verilen katılım öncesi yardımlarını kesme kararı aldı.

 

AB'nin yayımladığı taslağa göre Avrupa Birliği, Türkiye ile hava ulaşımı görüşmelerini ve üst düzey diyaloğu durduracak. AB ayrıca kararın kabul edilmesi durumunda Türkiye'ye üyelik görüşmeleri sürecinde verdiği desteği 2020 yılında kesecek ve Avrupa Kalkınma Bankası'ndan da Türkiye'ye verdiği borcu/krediyi gözden geçirmesi istenecek.

 

Doğu Akdeniz'de sondaj 

 

Doğu Akdeniz'de GKRY tarafından tek taraflı olarak ilan edilen sözde 13 parsel var. GKRY söz konusu parselleri uluslararası şirketlere ihale ederek lisanslandırıyor.

 

Bölgede sözde 2, 3 ve 9'uncu parsellerde İtalyan Eni ve Güney Koreli Kogas şirketlerinin müşterek lisansı bulunuyor. Fransız Total ve İtalyan Eni 6 ve 11'inci parsellerde eşit pay sahibiyken, 8'inci parselde Eni tek başına yer alıyor.

 

12'nci saha ise ABD'li Noble, İngiliz BG ve İsrailli Delek ve Avner şirketlerinin hisselerinden oluşuyor. 10'uncu parselde ABD'li Exxon Mobil ve Katar Petroleum ortaklığı söz konusu. Bu arada 1, 4, 5, 7 ve 13'üncü parseller için görüşmeler devam ediyor.

 

Türkiye ve KKTC'nin haklarının bulunduğu bölgede yalnızca sözde 10 ve 11'inci parsellerde çakışma meydana gelmiyor. Diğer parsellerin hepsinde münhasır ekonomik bölge tartışmaları devam ediyor.