Türkiye ile Azerbaycan arasında "kolaylaştırılmış gümrük hattı" kurulacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye ile Azerbaycan arasında karşılıklı ticaretin kolaylaştırılması için gümrük hattı kurulacağını bildirdi

İstanbul, Tülin İçme, İnteraz - 16 Eylül 2019, 15:03

İnterAz’ın Anadolu Ajansı’ndan aktardığı habere göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov'un başkanlığında Türkiye-Azerbaycan 8. Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı düzenlendi.

 

Burada konuşan Oktay, 8. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Protokolünü Azerbaycan Başbakanı Memmedov ile imzaladıklarını belirterek, protokolün Türk milletine ve kardeş Azerbaycan halkına hayırlı olmasını diledi.

 

Türkiye ile Azerbaycan’ın bölgede iki büyük ekonomik güç olduğunu dile getiren Oktay, bu gücün çok daha üst seviyelerde iş birliğine dönüşmesinin oluşturacağı sinerjinin iki ülke halkının refahının artmasına ve bölgenin istikrarına katkı sağlayacağını vurguladı.

 

Ticaret hacmi artıyor

 

Oktay, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerindeki olumlu seyrin sadece ticari ilişkilerde değil karşılıklı yatırımlarda da gözlendiğini, 2002 yılında 296 milyon dolar düzeyinde olan ikili ticaret hacminin 2018 yıl sonu itibariyle 3,2 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

 

Türkiye'nin Azerbaycan’daki doğrudan yatırımlarının, üçüncü ülkeler üzerinden yapılan yatırımlar da dahil 11 milyar dolar seviyesine, Azerbaycan’ın Türkiye'deki doğrudan yatırımlarının ise 9 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Oktay, "Son yıllarda özellikle enerji sahasında başlatılan ortak projelerle bu miktarın katlanarak artmasını bekliyoruz. İki dost ülke olarak her alanda ilişkilerimizi daha ileri aşamalara götürmeyi ve yeni iş birliği alanlarına yaymayı arzu ediyoruz." diye konuştu.

 

Karşılıklı ticaret kolaylaşacak

 

Oktay, 8. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı kapsamında, ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin en geniş kapsamıyla ve derinlemesine ele alındığı komisyon çalışmaları sonucunda ticaretten enerjiye, ulaştırmadan eğitime, tarımdan sağlığa pek çok alanda iş birliği yapılması kararlaştırılmış, eylem planlarının hazırlandığını ifade etti.

 

İmzalanan eylem planında 2019-2022 dönemi için 147 eylemin yer aldığına dikkati çeken Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Azerbaycan ile Tercihli Ticaret Anlaşması'nın bu yıl içinde imzalanması, karşılıklı ticaretin kolaylaştırılması ve gümrük işlemlerinin hızlandırılması için iki ülke arasında basitleştirilmiş gümrük hattı kurulması konusunda mutabık kaldık."

 

Fuat Oktay, KEK'in ülkeler arasındaki ilişkilerin yasal alt yapısını oluşturan anlaşmaların gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi için önemli bir fırsat sunduğunu dile getirdi.

 

Sürücü belgeleri karşılıklı tanınacak

 

İlgili kuruluşlar tarafından muhataplarına tevdi edilen ikili ekonomik ve ticari ilişkileri güçlendirecek anlaşma taslaklarının bir an evvel nihai hale getirilmesinin önem taşıdığına dikkati çeken Oktay, "Türkiye tarafında anlaşmaların iç onay süreçlerinin hızlandırılmasının takipçisi olacağım. Azerbaycan tarafında da Yüksek Eğitim Alanında İş Birliği Protokolü ile Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Tebdiline İlişkin Anlaşma'nın iç onay süreçlerinin de en kısa sürede tamamlanacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Avrasya coğrafyasında ve dünyada daha güçlü bir Türkiye ve daha güçlü bir Azerbaycan için özel sektörün ülkelerdeki tüm girişimlere destek vermesi ve tüm imkânların seferber edilmesi gerektiğini belirten Oktay, ülkelerin kapılarının iş adamlarına sonuna kadar açılarak onlara rehberlik edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Oktay ve Memmedov daha sonra Türkiye-Azerbaycan 8. Karma Ekonomik Komisyonu Protokolü'nü imzaladı.