Mülteci bebek sınırda açlık ve soğuktan yaşamını yitirdi

Belarus-Polonya sınırını geçmeye çalışan göçmen bir ailenin 27 haftalık bebeği açlıktan ve soğuktan yaşamını yitirdi

istanbul, , İnteraz - 25 Kasım 2021, 11:49

Bir ayı aşkın süredir Belarus-Polonya sınırında bekleyen mültecilerin yaşadığı insanlık dışı uygulamalar kamuoyunun gündeminde.

 

Sınırda bekleyen mültecilerin önemli bir kısmını Irak ve Suriyeli göçmenler oluşturuyor.

 

MA'nın aktardığı habere göre, Polonya sınırını geçen ailelerden biri, 27 haftalık bebeklerini kaybetti. 

 

Bebeğin açlık ve soğuktan dolayı yaşamını yitirdiği düşünülüyor. 

 

Belarus-Polonya sınırındaki 2 bin kişi zorlu yaşam şartları altında bekliyor

 

Belarus-Polonya sınırındaki Avrupa’ya göçme arayışındaki yaklaşık 2 bin kişi, sınır bölgesindeki kapalı alanda zorlu yaşam şartları altında bekleyişlerine devam ediyor.

 

Belarus'un Grodno şehrindeki Bruzgi sınır bölgesindeki lojistik merkezinde kalan göçmenlere uluslararası yardım organizasyonların temsilcileri ziyaretlerde bulunuyor. Kapalı alandaki şartlar artan insani gereksinimler nedeniyle her geçen gün zorlaşıyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, göçmenlerin yaşadığı alanda incelemelerde bulundu, bazı göçmenlerle konuştu ve yetkililerden bilgi aldı.

 

Kluge’nin görüştüğü göçmenler ülkelerine dönmek istemediklerini, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geçme niyetinde olduklarını ifade etti.

 

Ziyaretin ardından basına açıklamalarda bulunan Kluge, kronik hastalıklarla mücadele etmek için göçmenlere ilaç ve malzeme sağlayacaklarını belirterek, kampa göçmenlerin içinde bulunduğu koşulları ve neye ihtiyacı olduğunu değerlendirmek için geldiğini dile getirdi.