Bin Selman İsrail'e ait casus yazılım şirketini satın alıyor

Suudi Arabistan kraliyet bürosundan güvenilir bir kaynak Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, İsrail'e ait ve iflasın eşiğinde olan NSO casusluk firmasını satın alma önerisinde bulunduğunu bildirdi

istanbul, , İnteraz - 25 Kasım 2021, 12:20

Kaynak Suudi Leaks sitesinde, Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın siber güvenlik alanı ve casusluk kabiliyetini geliştirme noktasında büyük ilgi duyduğunu ve NSO firmasını bu alanda büyük bir fırsat olarak gördüğünü duyurdu.

 

Yediot Aharonot gazetesi 5 ay önce bir raporda İsrail istihbarat bakanlığının NSO ve diğer bir kaç casusluk firmasına Cemal Kaşıkçı'nın Arabistan'ın İstanbul başkonsolosluğundaki cinayeti ardından casusluk ürünleri ve teçhizatının Suudi Arabistan'a verilmesine izin verdiğini ifşa etti.

 

New York Times da Muhammed bin Selman'ın bir kaç kez eski başbakan Benyamin  Netanyahu ve ile gizlice görüştüğünü, iki taraftan istihbarat yetkililerinin düzenli olarak bir araya geldiklerini duyurmuştu.

 

Geçtiğimiz günlerde İsrailli Haaretz gazetesi, şirketin sorununun ticari veya güvenlikten çok siyasi bir mesele olduğunu ve en önemlisi İsrail rejiminin güç yapısındaki yolsuzluğun derinliğini yansıttığını yazdı.

 

NSO gruba ait Pegasus programının birçok hükümet tarafından insan hakları aktivistlerini gözetlemek ve yakalamak için kullanıldığı ortaya çıkı.

 

Şirket, Pegasus programını 2017 yılında Suudi hükümetine sattı. Suudi rejimi de yazılımı iç muhalefeti bastırmak ve eleştirel Suudi gazetecileri izlemek, yurtdışındaki muhalifleri avlamak için kullanarak pervasız ve titiz bir iç kampanyaya dönüştürdü.

 

 

Teknoloji şirketi Apple geçtğimiz günlerde kullanıcılarını hedef alan İsrail merkezli NSO Group ve ana şirketine dava açtığı bildirmişti.