BAE'nin yeni Devlet Başkanı belli oldu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el-Nehyan, abisi Şeyh Halife bin Zayed el-Nehyan'ın ölümünün ardından BAE'nin yeni Devlet Başkanı seçildi

İstanbul, , İnteraz - 14 Mayıs 2022, 12:29

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Ajansı WAM, bugün toplanan Federal Yüksek Konseyi'nin yeni devlet başkanını seçtiğini duyurdu.

 

WAM, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el-Nehyan'ın, abisi Şeyh Halife bin Zayed el-Nehyan'ın ölümünün ardından BAE'nin yeni Devlet Başkanı olduğunu duyurdu.

ARTIK RESMEN BAŞKAN

 

 

el-Nahyan'ın yıllardır devam eden rahatsızlıklarından dolayı, BAE'yi fiili olarak Zayed yönetiyordu. Bu gelişmeyle Zayed, artık resmi olarak BAE Devlet Başkanı olmuş oldu.

ERDOĞAN BAE'YE GİDECEK

 

el-Nehyan'ın ölümü sonrası BAE'de ulusal yas ilan edilirken; bayraklar 40 gün süreyle yarıya indirilmişti. Ayrıca; ülkede bütün devlet dairelerinin 3 gün boyunca kapalı olacağı duyurulmuştu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün cuma namazı çıkışında yaptığı açıklamada; BAE'ye taziyelerini ileterek; el-Nehyan'ın vefatı için bu ülkeye taziye ziyaretinde bulunacaklarını söylemişti:

 

 

"Uzun süredir rahatsızlığı vardı, bugün de Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Allah rahmet eylesin. Taziye için 3 gün sürecek bir ziyarette bulunacağız."